Współpraca z Powiślańską Fundacją Społeczną

Data publikacji: 2017-05-25
Powiślańska Fundacja Społeczna to organizacja, z którą Fundacja Legii jest związana najdłużej. W wyniku współpracy pomiędzy FL a PFS udało się zorganizować wiele akcji i wyjazdów pozostawiających niezapomniane przeżycia wśród dzieci uczęszczających do świetlicy prowadzonej przez Powiślańską Fundację Społeczną.

„Wsparcie Fundacji Legii wiele dla nas znaczy. Współpracujemy od wielu lat i zawsze w sytuacjach kryzysowych możemy liczyć na pomoc. Fundacja pomaga nam zorganizować wypoczynek dla dzieci, zapraszając na wyjazdy, bądź dofinansowując nasze obozy i niezbędny sprzęt sportowo-rekreacyjny. Korzystamy z biletów na mecze, a to wspaniałe wydarzenia dla całych naszych rodzin. Podopieczni czekają na nie i doceniają taką możliwość. Jesteśmy zapraszani na pikniki, imprezy, zajęcia na stadionie organizowane przez Fundację Legii. My w swojej pracy skupiamy się, na co dzień na przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu dzieci i ich rodzin. Cieszymy się, że mamy za sąsiadów Fundację Legii, bo taka współpraca na poziomie lokalnym daje najlepsze rezultaty. Fundacja zna i rozumie problemy okolicznych dzielnic i ich mieszkańców, przez to może wspierać nas efektywniej. –Anna Gierałtowska, Prezes Powiślańskiej Fundacji Społecznej

Jedną z pierwszych zorganizowanych dla podopiecznych Powiślańskiej Fundacji Społecznej akcji były odwiedziny Świętego Mikołaja podczas wigilii 2015 w świetlicy. Mikołaj, który przyjechał na zaproszenie Fundacji Legii rozdawał dzieciom prezenty, a przedstawiciele FL z uwagą przyglądali się i pomagali dzieciom otwierać prezenty. Oczywiście nie obyło się bez problemów i brakujących baterii, ale na szczęście na koniec dnia wszystkie dzieci były zadowolone.

W ramach współpracy Fundacja Legii organizowała ferie zimowe 2016 wraz ze wszystkimi atrakcjami dla podopiecznych Powiślańskiej Fundacji Społecznej. Starsi podopieczni z Czerniakowskiej udali się na kilkudniowy wyjazd do Torunia, podczas którego mieli okazję pograć w kręgle, wyjść do kina, odwiedzić ZOO, a także odwiedzić Muzeum Piernika. Dodatkowo w ciągu ferii dzieciaki były na basenie oraz na torze gokartowym.

Młodsze maluchy miały zorganizowane zajęcia w Warszawie. W wolnym czasie dzieci były na basenie, jeździły na łyżwach, odwiedziły Planetarium, wybrały się do kina. Jedną z ciekawszych atrakcji był kulig połączony z ogniskiem w Izabelinie. Największym wydarzeniem tych ferii była możliwość nauki jazdy na nartach na Górce Szczęśliwickiej. Całe zajęcia odbyły się pod czujnym okiem profesjonalnego instruktora.  W trakcie ferii dzieci odwiedziły też czworonogi w ramach zajęć z dogoterapii. Podczas zajęć z psami, dzieci dowiedziały się jak opiekować się zwierzętami, co lubią jeść, ale przede wszystkim uczestnicy zajęć mieli możliwość pobawienia się i poprzytulania psiaków.

W kolejne, ferie zimowe 2017 Fundacja Legii ufundowała podopiecznym Powiślańskiej Fundacji Społecznej wyjazd na obozy piłkarskie Legia Soccer Schools. Siedemiu chętnych podopiecznych wraz z opiekunem wyjechało na profesjonalnie przygotowany obóz do Nadrzecza. W trakcie obozu wychowankowie Powiślańskiej Fundacji Społecznej rozwijali przede wszystkim umiejętności piłkarskie pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej. Jeden z uczestników wyjazdu zainteresował się piłką nożną tak bardzo, że od powrotu trenuje w Szkołach Techniki Legii.

„Wielu naszych wychowanków lubi sport, a przede wszystkim piłkę nożną. Fundacja Legii dała naszym podopiecznym możliwość wyjazdu na zimowy obóz piłkarski. Wszyscy, którzy pojechali byli przeszczęśliwi. Dzieci poprawiły kondycję, poznały tajniki football-u, zyskały nowe autorytety – trenerów, nauczyły się odpowiedzialności i wspaniale się bawiły. Doceniają również fakt, że mieszkali w fantastycznych warunkach i codziennie dostawali przepyszne posiłki. To dla nich ważne, ich rodziców nigdy nie byłoby stać na taki wyjazd.”– Wychowawca w Świetlicy Powiślańskiej Fundacji Społecznej

„Byłem na obozie piłkarskim Legii i straaaasznie mi się podobało. Dużo graliśmy w piłkę i teraz już wiem, co robię dobrze, a co muszę jeszcze potrenować. Trenerzy byli mili, chociaż nie umiałem grać tak dobrze jak inni chłopcy. Dużo się nauczyłem i pływałem w basenie. Byliśmy na kuligu, były fajne gry i ognisko. A i bardzo dobrze dawali nam jeść. Jak Pani Justyna zapytała czy chcemy pojechać jeszcze raz to tak krzyczeliśmy TAAAAAK, że powiedziała, że przez nas ogłuchnie!”– Wojtek, podopieczny PFS, uczestnik obozu piłkarskiego

Oczywiście dzięki współpracy pomiędzy fundacjami dzieci z świetlicy PFS pojawiają się na meczach piłkarskich stołecznej drużyny. W ciągu poprzednich sezonów podopieczni Powiślańskiej Fundacji Społecznej dzięki zaproszeniom Fundacji Legii pojawili się na 10 meczach stołecznego klubu. Wyjście na mecz jest nagrodą za dobre sprawowanie, za poprawę wyników w nauce. Staramy się w ten sposób wspierać PFS w pracy, którą na co dzień wykonują w świetlicy i motywować dzieciaki do poprawy zachowania.

„Bardzo lubimy sport. Dzięki Fundacji Legii możemy chodzić ma mecze piłkarskie i na żywo oglądać te wspaniałe widowiska. Jesteśmy wtedy wszyscy razem, całą rodziną. Choć na chwilę możemy zapomnieć o codziennych troskach i atrakcyjnie spędzić czas. Sami nigdy nie moglibyśmy sobie pozwolić na zakup biletów, dlatego jesteśmy wdzięczni za taką możliwość.”– Tata Maksa

Na meczach jest fajnie, głośno, kolorowo. Lubię Legię, bo zawsze wygrywa! Spędzam czas z rodzicami, a w szkole zazdroszczą mi, że znowu byłem na meczu. Kiedyś też zostanę piłkarzem J”– Maks