Kibice Legii Warszawa znów okazali wsparcie!

Kibice Legii Warszawa znów okazali wsparcie!
Data publikacji: 2017-05-19
Autor: Fundacja Legii
Autor zdjęć:
17 maja podczas domowego meczu Legii Warszawa z Lechem Poznań, wspólnie z Fundacją DKMS prowadziliśmy na stadionie rejestrację potencjalnych dawców komórek macierzystych dedykowaną 6-letniej Małgosi i 9-letniemu Miłoszowi. Tego dnia do bazy DKMS dołączyło kolejnych 163 potencjalnych dawców! Dziękujemy!

Kibice Legii Warszawa znów okazali wsparcie i chętnie rejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku. Warto dodać, że była to już kolejna odsłona akcji na Stadionie Miejskim Legii przy Łazienkowskiej 3. Od 2014 roku podczas wydarzeń organizowanych wspólnie z Legią Warszawa i Fundacją Legii do bazy DKMS dołączyło 1287 potencjalnych dawców.

Spośród ponad tysiąca potencjalnych dawców już 4 osoby podzieliły się cząstką siebie i dały szansę na uratowanie życia. To na pewno nie ostatni dawcy, którzy będą mogli pomóc chorym na nowotwory krwi.

Każdy z nas może zostać potencjalnym dawcą komórek macierzystych. Jeżeli nie dołączyłeś do bazy w trakcie meczu – możesz to zrobić przez internet wchodząc na stronę www.dkms.pl.

 Kto może zostać dawcą?

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg, który nie ma dużej nadwagi. Ważne, aby osoba była w dobrej kondycji fizycznej oraz nie cierpiała na choroby przewlekłe. Wystarczy poświęcić kilka minut
i mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z numerem PESEL. Podczas rejestracji należy wypełnić odpowiedni formularz oraz pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych pałeczek. Na podstawie tej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej (antygeny HLA). Przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych możliwie jest w sytuacji, gdy istnieje zgodność tkankowa pomiędzy potencjalnym dawcą a pacjentem zakwalifikowanym do przeszczepienia.

O Fundacji DKMS

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 070 000 (luty 2017) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 888 (luty 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO