Sparingi, czyli próbne matury w programie "Korki z Legią"

Sparingi, czyli próbne matury w programie
Data publikacji: 2018-02-21
Autor:
Autor zdjęć:
Wraz z początkiem nowego sezonu oraz roku szkolnego ruszył też drugi semestr programu „Korki z Legią”. Są to cotygodniowe zajęcia z języka polskiego i matematyki, podczas których młodzież z warszawskich szkół średnich przygotowuje się do matury. Organizatorem programu dla 70 osób jest Fundacja Legii, przy wsparciu finansowym Fundacji OSHEE.

Tak jak w piłce nożnej przed rozpoczęciem sezonu drużyna rozgrywa mecze sparingowe, tak w przypadku przygotowań do egzaminu maturalnego funkcję sprawdzającą pełni próbna matura. W ostatnich dwóch tygodniach nasza młodzież pisała próbne matury z wybranych przedmiotów.

„Matura była dosyć trudna, ale dałam sobie z nią rade” – mówi Marta Twardziak jedna z naszych uczestniczek programu. Aneta Korycińska – nauczycielka języka polskiego, która prowadzi zajęcia w gościnnym dla nas Młodzieżowym Domu Kultury – opowiada jakie zagadnienia były poruszane: „Uczniowie mieli napisać interpretacje porównawczą postaci z Lalki oraz Zbrodni i Kary lub analizę porównawczą dwóch tekstów poetyckich Tuwima. Natomiast część czytania ze zrozumieniem wymagała wiedzy o funkcjach języka i tekstu, środków stylistycznych, różnic stylów językowych. W tej części ważna była uważność czytania ze zrozumieniem i umiejętność formułowania głównych myśli artykułu.” Po egzaminie od Pani Anety usłyszeliśmy jeszcze, jak poszło naszym podopiecznym: „Z tego co zobaczyłam w kilku pracach, wygląda to bardzo dobrze i jestem z nich zadowolona. Oczywiście większość z uczniów wybrała interpretacje porównawczą, chociaż były też osoby, które zabrały się za teksty poetyckie.”
Zajęcia z języka polskiego prowadzone są w dwóch lokalizacjach: w Młodzieżowym Domu Kultury przy ulicy Łazienkowskiej 7 oraz w Sali Towarzystwa Przyjaciół Pragi, ulica Stalowa 28. Do pisania łącznie przystąpiło 25 uczestników, którzy na cały egzamin mieli 170 minut, czyli tyle czasu ile będą mieli w pierwszych dniach maja.

A co było na matematyce?

Jak wszystkim doskonale wiadomo jest to królowa nauk, czyli jeden z ważniejszych oraz trudniejszych przedmiotów. Dlatego teraz miny uczestników nie były już tak wyraźne. Marta jest jedną z uczestniczek, która bierze udział w zajęciach z polskiego i matematyki, ostatnie tygodnie były dla niej bardzo pracowite. Po napisaniu egzaminu powiedziała: „Było bardzo ciężko, w pewnym momencie wszystko mi się pomieszało i miałam wrażenie, że napisałam poniżej moich oczekiwań”. Dorota Hury – nauczycielka matematyki, która prowadzi zajęcia w ramach „Korków” w Stołecznym Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA – opowiada o poruszanych tematach:. „Uczniowie podczas tego sprawdzenia wiadomości rozwiązywali zadania z materiału, który do tej pory poruszyliśmy. Było na nim wiele zadań dotyczących funkcji szczególnie kwadratowej oraz liniowej. Nie pominęliśmy oczywiście też innych działów takich jak: ciągi, wielomiany, zbiory, działania algebraiczne na liczbach rzeczywistych czy geometria”. Gdy zapytaliśmy się co było najważniejsze w tym egzaminie usłyszeliśmy dość zaskakującą odpowiedź – „Najważniejsze wcale nie było to aby sprawdzili swoje umiejętności, ale zmierzenie się samodzielnie z zadaniami, ponieważ zwykle pracujemy w grupie oraz poczucie czasu – ile to jest te 170 minut. W domu nie da się tego zrobić, bo telefon, bo pies, bo trzeba iść po zakupy do domu.”

„Próbne matury są bardzo ważne” – mówi Sylwia Piekarska, która w programie jest jedną z dwóch tutorek. To ona w programie najlepiej zna naszych podopiecznych, ponieważ to z nią mają oni kontakt od początku rekrutacji. „Dzięki takim egzaminom uczniowie mogą dowiedzieć się z czym mają jeszcze problemy i nad czym muszą mocniej popracować. Powinni również pamiętać, że niepowodzenia na próbnej maturze to jeszcze nie koniec i że nie mogą się załamywać tylko cały czas walczyć ze swoimi słabościami. Z drugiej strony również nauczyciele wiedzą nad czym muszą się jeszcze skupić i jaki materiał powtórzyć.”

Tegorocznym maturzystom życzymy wielu wytrwałości w przygotowaniu do egzaminu oraz dużo pozytywnych momentów.

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO