ROWEROWY MAJ 2019 ZA NAMI

Data publikacji: 2019-06-04
Autor: Zarząd Dróg Miejskich
Autor zdjęć: Zarząd Dróg Miejskich
Dla uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków najbardziej rowerowy miesiąc w roku. Razem odbyli oni blisko PÓŁTORA MILIONA aktywnych przejazdów! Wielu z nich przekonało się, że aktywny rodzaj podróżowania to wygodny i wartościowy sposób dotarcia na zajęcia. Nabyli pewności siebie w podróżowaniu po mieście, są bardziej samodzielni, zdrowsi i bardziej skoncentrowani na nauce, do aktywnych podróży przekonali się też rodzice. W wielu placówkach, choć nieoficjalnie, rozpoczął się rowerowy czerwiec. Oby wypracowane nawyki trwały jak najdłużej!

Do Rowerowego Maja placówki zgłaszają się same – tu nie ma przymusu, kampania ma zachęcać i budzić pozytywne skojarzenia z mobilnością. W tym roku w Rowerowym Maju wzięło udział 221 placówek, w tym 101 przedszkoli, które do zabawy zaprosiliśmy po raz pierwszy. W kwietniu i maju w szkołach i przedszkolach odbywały się warsztaty, przygotowujące dzieci do aktywnych podróży i odpowiedzialnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Zajęcia były prowadzone w salach, na boiskach i na ulicach. Dodatkowo placówki zostały wyposażone w stojaki: w wersji tymczasowej – na czas trwania kampanii i na stałe, a rodzice otrzymali specjalne broszury zachęcające do aktywności i wyjaśniające zasady i przepisy związane z podróżowaniem rowerem oraz samą kampanią.

Dla nauczycieli – koordynatorów szkolnych i przedszkolnych zorganizowana została konferencja i szkolenia. To właśnie ci ostatni są największymi bohaterami Rowerowego Maja, oni wykonali największą pracę, aby zachęcić swoich podopiecznych do aktywności. Dziękujemy!

Wyniki:

Aktywnych uczestników było ponad 65 tysięcy. Na rowery, rolki hulajnogi przesiadł się prawie każdy: do szkół i przedszkoli dotarło aktywnie 3 na 4 uczniów i przedszkolaków. Większą aktywnością wykazały się przedszkolaki niż uczniowie: 86% przedszkolaków przynajmniej raz dotarło do przedszkola na jednośladach, takich uczniów było za to 74%.

Wskaźnikiem wykorzystywanym w kampanii jest frekwencja, czyli liczba aktywnych dojazdów do szkoły względem wszystkich możliwych. W całej Warszawie wyniosła ona 43%.

Najaktywniejszą placówką w Warszawie okazała się Szkoła Podstawowa nr 66 (92% frekwencji) – weteran kampanii, od lat zajmujący czołowe miejsca w rowerowych rankingach. Drugą szkołą jest SP 356 (85%), która dołączyła do rywalizacji w zeszłym roku. Jest to jedna z największych placówek w kraju! Trzecie miejsce pod kątem frekwencji zajęło przedszkole 35 startujące w kampanii po raz pierwszy.

Zwycięzcami Rowerowego Maja są placówki w kategoriach:

• Przedszkole – Przedszkole 35 (ul. Wojciecha Górskiego 1, w Śródmieściu)
  • Szkoła Podstawowa mała (do 400 uczniów) – Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 318 im. J.Ch.Andersena (ul. Leonida Teligi 3, na Ursynowie)
  • Szkoła podstawowa średnia (do 700 uczniów) – Szkoła Podstawowa im. Ks. Juliana Chrościckiego (ul. Przepiórki 16/18, we Włochach)
  • Szkoła Podstawowa duża (największa zgłoszona szkoła miała 1520 uczniów) – Szkoła Podstawowa nr 356 im. R.Kaczorowskiego (ul. Głębocka 66 na Białołęce)

Listę wszystkich nagród, podobnie jak pełne rankingi, można zobaczyć na stronie rowerowymaj.eu/warszawa

Wręczenie nagród dla najaktywniejszych placówek, a także wielkie podsumowanie kampanii, święto rowerów i mnóstwo atrakcji dla wszystkich aktywnych mieszkańców Warszawy już 16 czerwca na Plaży Wilanów podczas Wielkiego Warszawskiego Pikniku Rowerowego. Sam piknik poprzedzony będzie wspólnym przejazdem przez Warszawę. Zapraszamy!