ROWEROWY MAJ 2018 - PODSUMOWANIE

ROWEROWY MAJ 2018 - PODSUMOWANIE
Data publikacji: 2018-06-12
Autor: Fundacja Legii / Zarząd Dróg Miejskich
Autor zdjęć: Zarząd Dróg Miejskich
W Warszawie zakończyliśmy już trzecią edycję kampanii Rowerowy Maj, podczas której uczniowie szkół podstawowych codzienne dojeżdżali do szkoły w sposób aktywny – na rowerach, rolkach i hulajnogach. Nasza Fundacja już po raz trzeci była partnerem akcji. 9 czerwca odbył się piknik podsumowujący na którym również gościliśmy.

W tegorocznej edycji kampanii Rowerowy Maj udział wzięło 111 szkół, z których aktywnych było 44 tysiące uczniów. W sumie, przez cały Maj dzieciaki podróżowały aktywnie aż 1 040 234 razy! Frekwencja rowerowa wyniosła 52%. Oznacza to, że ponad połowa wszystkich podróży odbyła się rowerem bądź hulajnogą, a wynik z ubiegłego roku został poprawiony o 3%. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Szkoły zostały podzielone na kategorie względem wielkości: najaktywniejszą dużą szkołą była SP 209 z Bielan, gdzie frekwencja rowerowa wyniosła 82,6% – to drugi wynik w Warszawie. Najlepszy wynik w Warszawie ma szkoła w kategorii „średnia” – 93,4% SP 66 z Włoch. Najaktywniejszą małą szkołą w Warszawie SP 351 z Woli z wynikiem 74,1%. Aktywny udział wykazała się także gościnna szkoła w kampanii: SP z Sękocina, z trzecim wynikiem z całej klasyfikacji: 77,8% frekwencji. Wymienione szkoły otrzymają nagrody dla najbardziej rowerowych szkół w mieście.

Rywalizacja różnie rozłożyła się pomiędzy dzielnicami. W Rowerowym Maju najaktywniejszą reprezentację wystawił Ursynów – 13 szkół, zaraz za nim Mokotów z 12. szkołami. Pod kątem średniej frekwencji pierwsze miejsce zajmują Włochy: Średnia frekwencja wynosi tam 61,9%. Na dzielnicowym podium II miejsce zajmuje Ursynów z wynikiem 61,5%.

Jednak akcja Rowerowy Maj to nie tylko aktywny sposób dojazdów na lekcje. To także ruch na świeżym powietrzu, nabieranie dobrych nawyków transportowych, czy lepsza koncentracja na lekcjach. Uczniowie biorący udział w kampanii stają się bardziej samodzielni. Wiosną w każdej klasie odbyły się warsztaty, które miały na celu przygotować uczniów do bezpiecznej podróży do szkoły na rowerze. Podczas zajęć przypomniano przepisy ruchu drogowego, dobre maniery na drodze oraz jak właściwie zabezpieczyć sprzęt przed kradzieżą.

W ramach współpracy dla najbardziej aktywnych sportowo dzieciaków przygotowaliśmy różne nagrody. Każdy młody uczestnik, który brał udział w tegorocznej edycji akcji Rowerowy Maj i posiada w dzienniczku minimum 10 naklejek jest uprawniony do jednorazowego odbioru biletu dla siebie oraz dorosłego opiekuna na dowolnie wybrany mecz rozgrywany w okresie wakacyjnym na stadionie Legii, w ramach rozgrywek LOTTO Ekstraklasa 2018/2019. 10 klas otrzymało możliwość zwiedzenia stadionu Legii Warszawa, a  jedną z najlepszych odwiedzi również piłkarz naszego klubu.

Dziękujemy, że po raz kolejny mogliśmy być partnerem tego wydarzenia. Było nam niezmiernie miło!

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO