Przedstawiciele Fundacji Legii oraz Legia Soccer Schools wsparli Program “The Young Coach Education Programme” na Ukrainie.

Przedstawiciele Fundacji Legii oraz Legia Soccer Schools wsparli Program “The Young Coach Education Programme” na Ukrainie.
Data publikacji: 2017-07-11
Autor: Fundacja Legii
Autor zdjęć:
W ostatnim miesiącu przedstawiciele Fundacji Legii oraz Legia Soocer Schools, w składzie Magdalena Woźnicka i Daniel Jezierski, połączyli siły z organizacją The Football Club Social Alliance (FCSA), aby wspólnie zrealizować projekt piłkarsko - edukacyjny na Ukrainie dla osób wysiedlonych. 8-miesięczny kurs, 39 uczestników, 9 instruktorów, wszystko po to, aby przygotować uczestników do bycia Young Coach’em– trenerem, który ma być równiez mentorem, osobą godną zaufania, na którą dzieci zawsze będą mogły liczyć. Młodzi Trenerzy uczyli się m.in jak planować trening, turnieje piłkarskie oraz inne aktywności, związane z piłką nożną.

W Europie temat osób wysiedlonych nie był obecny przez wiele lat. Wszystko to jednak zmieniło się po wybuchu konfiktu zbrojnego na Ukrainie w 2014, w wyniku którego  ponad 1.7 milliona osób z rejonów Wschodniej Ukrainy zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i znalezienia schronienia w innych częściach kraju. Szansa na rozwiązanie konfliktu w niedalekiej przyszłości wydaje się być znikoma, dlatego bardzo istoną rolę odgrywa tutaj integracja osób wysiedlonych ze społecznościami ich przyjmującymi.

Piłka nożna ma być kluczem, szansą i nadzieją na zrealizowanie tego procesu.

Cały program ”The Young Coach Education Programme” trwał 8 miesięcy i był podzielony na 3 moduły. Każy z nich obejmował inny obszar tematyczny. Pierwsze dwa etapy skupiały się na teoretycznych i praktycznych aspektach szkolenia dzieci. Ostatni moduł programu odbył się w Shchaslyve, niedaleko Kijowa. Ze względu na konflikt wojenny w Doniecku, cała Akademia Shakhtaru Donetsk została zmuszona również przenieść swoją bazę treningową do tego miejsca. Oprócz naszych przedstawicieli, udział w programie wzięli instruktorzy z Inter Campus, FC Basel 1893 oraz FC Shakhtar Donetsk. Ich zadaniem było edukowanie Młodych Trenerów w zakresie używania piłki nożnej jako narzędzia wspomagającego proces integracji i pomocy osobom wysiedlonym. Praktyczne szkolenia na boisku, uzupełniane były warsztatami na temat praw dziecka, opieki psychologicznej czy zajęć z pierwszej pomocy. Ostatni moduł był również formą weryfikacji  jakie wartości wynieśli młodzi trenerzy ze wszystkich etapów szkolenia. Aby to sprawdzić, trenerzy musieli samodzielnie zorganizować imprezę sportową dla ponad setki uczestników. Uśmiechy dzieci biorących udział w tym wydarzeniu chyba najlepiej podsumowują pracę, jaką Młodzi Trenerzy wykonali podczas warsztatów.

Młoda Trenerka Karyna podkreśla, jak ważna jest jej nowozdobyta wiedza podczas pracy z dziećmi. Jest ona psychologiem szkolnym i pracuje z dziećmi z regionów objętych konfliktem.

“Poprzez piłkę nożną, dzieci uczą się kooperacji, komunikacji z innymi dziećmi oraz wzajemnego szacunku. Dzieci, z którymi pracuję, pochodzą z różnych regionów. Gdy gram z nimi w piłkę, dzieci częściej się otwierają, mówią szczerze i nabierają do mnie większego zaufania. A zwykle jest tak, że dzieci boją się psychologów.

Jak mówią nasi przedstawiciele: “ Świetna współpraca, zaangażowanie i szacunek wobec wszystkich – są to cechy, które najlepiej opisują ten program.”

A my cieszymy się, że mogliśmy być jego cześcią!

Projekt był finansowany przez UEFA Foundation for Children, the Football Club Social Alliance, FC Shakhtar Donetsk oraz the Scort Foundation.

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO