Kibice Legii wspólnie przeciwko białaczce! Kolejny raz powiększamy bazę dawców szpiku!

Data publikacji: 2017-07-07
Autor:
Już w piątek podczas meczu o Superpuchar Polski w dniu 7 lipca, w którym Legia Warszawa zmierzy się z Arką Gdynia na Stadionie Miejskim Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Fundacja DKMS prowadzić będzie rejestrację potencjalnych Dawców szpiku.

Od godziny 18:30 wolontariusze DKMS będą na Was czekać przy czerwonych stanowiskach rejestracyjnych. Rejestracji będzie można dokonać przed pierwszym gwizdkiem, podczas przerwy oraz po zakończeniu spotkania. Nie zostawiajcie tej decyzji na ostatnią chwilę
i przyjdźcie wcześniej na mecz. Jesteś już zarejestrowany? Zachęć do tego innych!

Kto może zostać dawcą?

Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg, który nie ma dużej nadwagi. Ważne, aby osoba była w dobrej kondycji fizycznej oraz nie cierpiała na choroby przewlekłe. Wystarczy poświęcić kilka minut
i mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z numerem PESEL. Podczas rejestracji należy wypełnić odpowiedni formularz oraz pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych pałeczek. Na podstawie tej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej (antygeny HLA). Przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych możliwie jest w sytuacji, gdy istnieje zgodność tkankowa pomiędzy potencjalnym Dawcą a Pacjentem zakwalifikowanym do przeszczepienia.

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 125 000 (maj 2017) potencjalnych dawców szpiku, a już
4 194 (maj 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.