#MoreThanFootball: W pogoni za marzeniami. Dziecięca sekcja ampfutbolu Legii i adidasa

Data publikacji: 2020-10-07
Autor:
Radość. Nadzieja. Optymizm. Pasja. To wszystko widzimy w oczach naszych młodych sportowców. Często zapominając, że są niepełnosprawni. Przy okazji międzynarodowej kampanii #MoreThanFootball przypominamy o dziecięcej sekcji Ampfutbolu, którą utworzyliśmy razem z adidas. Zmieniamy życie poprzez sport.

„Wszystko, co wiem o moralności i obowiązkach, zawdzięczam piłce nożnej” – mówił francuski pisarz Albert Camus. My dzięki futbolowi poznaliśmy, ile dobrego z tego, co robimy na boisku, może zrobić również poza nim.

Powołanie dziecięcej sekcji ampfutbolu w październiku 2019 roku przez adidas, Legię Warszawa i Fundację Legii było bezprecedensową inicjatywą w skali europejskiej. Właśnie mija rok. Przez ten czas – który to już raz – przekonaliśmy się, że niepełnosprawność nie oznacza wykluczenia, pozbawienia szansy realizowania swoich marzeń ani rezygnacji z czegokolwiek, co się kocha. Udowadniają to Maks, Ala i ich ośmioro kolegów.

Zdjęcie

Nieprawdopodobną motywację i satysfakcję daje praca z dziećmi. Są bezkompromisowe – wkładają w trening całe serce. Są autentyczne, pełne radości, a ich pozytywne nastawienie udziela się wszystkim nam dookoła – mówi prowadzący zajęcia trener Mateusz Szczepaniak, którego pasji i oddania mogliby pozazdrościć Juergen Klopp, Pep Guradiola i Diego Simeone razem wzięci.

Treningi odbywają się co tydzień przy ul Romaszewskiego 8 w Warszawie w godzinach 16:30 – 18:00, a instrukcje dzieciom obrońcą warszawskiej Legii Paweł Stolarski. W przerwie między zajęciami młodą drużyną zaopiekowała się Fundacja Legii, która współorganizowała zimowe i letnie obozy na Mazurach. – Kształtujemy charakter i podejście do życia. Wiele naszych aktywności jest tylko pozornie niewymiernych, ale przekazujemy trwałe wartości, postawy i budujemy relacje międzyludzkie – kontynuuje trener Szczepaniak.

Młodzi mają do czego dążyć. Seniorska drużyna ampfutbolu w 2019 roku zajęła trzecie miejsce w ampfutbolowej Lidze Mistrzów po pełnym dramaturgii meczu z irlandzkim Cork City (3:2). Obecnie, po dwóch krajowych turniejach, są na najlepszej drodze do zdobycia tytułu Mistrza Polski (wygrali dotąd wszystkie osiem spotkań).

Już się przekonaliście, że Legia to więcej niż futbol?

Zdjęcie