Minikonferencja Młodych Obywateli Warszawy na Stadionie Legii

Data publikacji: 2018-06-18
Autor zdjęć: Stowarzyszenie Q Zmianom
W piątek, 15 czerwca, w Skyboksie odbyła się Minikonferencja Młodych Obywateli Warszawy organizowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom, w ramach prowadzonego przez nie programu pod nazwą „Ja - Młody Obywatel”. Fundacja Legii była partnerem projektu realizowanym w minionym roku szkolnym.

„Ja – Młody Obywatel” to program edukacji obywatelskiej, w ramach którego uczniowie klas IV-VI uczestniczą w warsztatach psychoedukacyjnych rozwijających postawy obywatelskie, zaangażowanie na rzecz otoczenia oraz umiejętności społeczne. Zajęcia uczą współdziałania, współpracy w grupie, organizacji działań i pomagają zespolić klasę. Po warsztatach chętni uczniowie realizują swoje miniprojekty obywatelskie na rzecz społeczności lokalnej przy wsparciu wychowawcy i trenera Stowarzyszenia Q Zmianom. Projekt jest realizowany przez cały rok szkolny. Głównym celem projektu jest rozwój postaw obywatelskich i zwiększenie zaangażowania uczestników w podejmowanie działań na rzecz środowiska lokalnego, na terenie Warszawy.

W ramach współpracy Fundacja Legii wsparła projekt m.in. finansując realizację jego wybranych elementów takich jak np. sfinansowanie nagród i dyplomów a także pomagając przy organizacji minikonferencji. Na bazie doświadczeń szkół uczestniczących w projekcie i prezentacji dokonania grup projektowych zostanie również wydana publikacja poświęcona pracy metodą projektu, która zostanie dostarczona do 150 warszawskich szkół podstawowych.

Podczas spotkania uczniowie ośmiu klas IV i V z trzech warszawskich szkół podstawowych (Szkoła Podstawowa nr 33 im. Wojsk Obrony Powietrznej Kraju, Szkoła Podstawowa nr 339 w Zespole Szkół Integracyjnych nr 62 im. Raoula Wallenberga oraz Szkoła Podstawowa nr 212 im. Krystyny Krahelskiej) zaprezentowali wszystkim zgromadzonym zrealizowane przez siebie projekty.

Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 339:

– Va – Dzień bezdomnego zwierzaka – akcja „Adoptuj – nie kupuj!” – charytatywna kawiarenka, spotkanie z wolontariuszką ze Schroniska na Paluchu na temat adopcji i obowiązków związanych z psem w domu, zbiórka darów, spotkanie z psami adoptowanymi ze schroniska, wizyta w schronisku, przekazanie darów i zebranych pieniędzy, gra planszowa o życiu zwierzaków ze schroniska dla każdej klasy

– Vb – Koteria – charytatywna kawiarenka na rzecz Fundacji Koteria, zbiórka darów, odwiedziny u kotów leczonych w siedzibie  Fundacji

Szkoła Podstawowa nr 212:

– IVc – Różnokulturowość w naszej szkole – spotkania z kulturami i religiami, z których pochodzą dzieci uczące się w tej szkole: dzień ormiański, dzień gruziński, dzień białoruski, udział w warsztatach w Muzeum POLIN i w Centrum Kultury Muzułmańskiej, stworzenie prezentacji na temat poznanych religii i kultur i pokazanie jej w klasach oraz podczas pikniku rodzinnego w szkole

– IVe – Eko przedszkolak – spektakl dla przedszkolaków o ochronie środowiska i segregowaniu odpadów, warsztaty o segregowaniu śmieci zorganizowane w plenerze pomiędzy szkołą a  przedszkolem, konkurs ekologiczny z nagrodami, wspólne zabawy

Szkoła Podstawowa nr 33:

– IVb – Edukacja dla najmłodszych – warsztaty dla klas pierwszych i zerówek na temat: współpracy, kreatywności, skąd się bierze sól?, skąd się bierze miód?

– IVd – Mural na stulecie szkoły współtworzony przez całą społeczność szkolną

– Va – Ratujemy kundelki – cykliczna kawiarnia charytatywna + zbiórka darów + akcje happeningowe w szkole na rzecz Fundacji Ratujemy Kundelki (zebrali ponad 2300 zł)

– Vc – Wymiennik szkolny – przynieś niepotrzebne zabawki, gry lub książki i weź inne w zamian + kawiarnia charytatywna na rzecz bliźniaczek chorych na mukowiscydozę

Na zakończenie młodzi obywatele odebrali nagrody i dyplomy, a następnie udali się na mały poczęstunek.

Było nam niezmiernie gościć wszystkie dzieci oraz wesprzeć projekt mający na celu kształtowanie wśród młodych ludzi aktywnych postaw obywatelskich. Mamy nadzieję, że to dopiero początek tworzonych przez nich oddolnie projektów, za co trzymamy kciuki! 🙂

Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia Q Zmianom można znaleźć na ich stornie internetowej: http://www.qzmianom.org/

Projekt był współfinansowany ze środków m. st. Warszawy.