Legia z nową sekcją – Szermierka na Wózkach

Legia z nową sekcją – Szermierka na Wózkach
Data publikacji: 2021-12-02
Autor:
Autor zdjęć:
Legia Warszawa powołuje nową sekcję sportową - Szermierka na Wózkach. W najbliższym czasie, trenerzy przeprowadzą nabór zawodników do sekcji, odbędą się pokazowe treningi oraz bezpłatny obóz dla osób ograniczonych ruchowo. Sekcja zaangażuje również wybitnych sportowców i trenerów dyscyplin paraolimpijskich!

Nowa dyscyplina w ramach sekcji Legii Warszawa jest paraolimpijską wersją szermierki dla osób z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną. Podczas trwania pojedynku zawodnicy znajdują się na wózkach szermierczych i są przymocowani do specjalnych platform. Zawodnicy rywalizują w trzech konkurencjach: florecie, szpadzie oraz szabli. W sekcji jest miejsce zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży.

 

„Pomysł na powołanie Sekcji Szermierki na Wózkach zrodził się z naszej długoletniej znajomości z Ulrike Fuhrmann i Grzegorzem Plutą, przedstawicielami sekcji, z którymi organizowaliśmy m.in. pierwszą edycję akcji Wszyscy Do Wioseł w 2015 roku. W Fundacji Legii chcemy dawać szansę osobom niepełnosprawnym, dla których sport i integracja może być szansą na zmianę swojego życia na lepsze. Utytułowani trenerzy – Grzegorz, Stefan i Łukasz, to gwarancja, że podopieczni sekcji będą mieli zapewnione najlepsze warunki do treningu i osiągania sukcesów sportowych, mamy nadzieję, że również na arenie międzynarodowej. Ogromne podziękowania należą się zaprzyjaźnionej z Fundacją Legii firmie Emitel, pierwszemu sponsorowi sekcji, który w przeszłości wspierał również sekcję AMP Futbolu oraz akcję Gotowi Do Pomocy. Cieszymy się, że możemy współpracować z tak wspaniałymi ludźmi i jesteśmy dumni, że przekłada się to na tworzenie inicjatyw, które ułatwiają potrzebującym osobom pokonywanie kolejnych barier i realizację sportowych marzeń. Powołanie Sekcji Szermierki na Wózkach to dowód na to, że Fundacja Legii może liczyć na przyjaciół, którzy, tak jak my, są zawsze gotowi do pomocy” – mówi Anna Mioduska, Prezes Fundacji Legii.

 

Powstała sekcja ma być szansą dla osób wykluczonych społecznie na powrót do normalnego życia, właśnie poprzez sport i integrację. Szermierka jest bowiem nie tylko dyscypliną olimpijską, ale również aktywnością, która bardzo pomaga w ogólnym rozwoju. Główną ideą jest wykorzystanie aktywności fizycznej jako możliwości samorealizacji i szansy na odnalezienie swojego miejsca w społeczeństwie. Zajęcia będą prowadzone przez szablistę, multimedalistę Grzegorza Plutę – m.in. wicemistrza świata z Turynu (2006), złotego medalistę igrzysk paraolimpijskich z Londynu (2012), mistrza Europy w szabli z Warszawy (2009), wielkiego pasjonata sportu i integracji w sporcie, Stefana Makowskiego – m.in. złotego medalistę Mistrzostw Europy w szabli z Madrytu (2001) oraz Warszawy (2009), uczestnika Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie (2012), Łukasza Hołubowskiego – medalistę mistrzostw Polski, wolontariusza i trenera szermierki. Wspierać Fundację będzie natomiast Ulrike Fuhrmann – wolontariuszka Fundacji Legii, aktywistka społeczna wspierającą osoby wykluczone społecznie, a także wspaniały sportowiec.

„Jako wybitni sportowcy, którzy odnosili sukcesy w szermierce olimpijskiej i paraolimpijskiej, oraz innych dyscyplinach na wózkach doskonale wiemy, że sport jest doskonałą okazją do integracji. Dlatego właśnie naszą główną ideą jest wykorzystanie aktywności fizycznej jako możliwości samorealizacji i szansy na odnalezienie swojego miejsca w społeczeństwie. Taka forma zajęć przynosi wszystkim korzyści. Osoby niepełnosprawne są dzięki tym zajęciom ‘wyrywane’ z wykluczenia społecznego. Do tej pory ich jedynymi formami aktywności była szkoła i rehabilitacja. Dzięki uczestnictwu na naszych treningach np. dzieci nie tylko mogą pracować nad realizacją marzenia o sukcesie sportowym, ale również mogą nawiązywać kontakty z pełnosprawnymi uczestnikami zajęć” – mówią zgodnie trenerzy.

 

Pierwszym partnerem Sekcji Szermierki na Wózkach Legii Warszawa została firma Emitel – największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce oraz partner Legii Warszawa od 2018 roku. Od ponad 50 lat dzięki Emitel sygnały telewizji i radia mogą być odbierane we wszystkich polskich domach. Oprócz usług dla nadawców telewizyjnych i radiowych, Emitel oferuje infrastrukturę wysokościową dla operatorów telefonii komórkowej, projektuje i instaluje nowoczesne systemy łączności bezprzewodowej oraz uczestniczy w tworzeniu inteligentnych miast i włącza się w prace nad przygotowaniem do budowy sieci 5G w Polsce. Dzięki naszemu partnerowi na kanale 89 hybrydowej telewizji naziemnej możecie oglądać ekskluzywne materiały mediów klubowych Legii Warszawa i mecze zespołu podczas zgrupowań. W ubiegłym roku Firma Emitel wspierała także młodzieżową sekcję Legia AMP Futbol.

 

„Szermierka to nie tylko nauka posługiwania się bronią białą i rywalizacja sportowa. Ta dyscyplina posiada również wiele walorów edukacyjnych. Podnosi spostrzegawczość, orientację, umiejętność podejmowania i zmiany decyzji. Szermierka to również wartości, które są niesamowicie ważne w sporcie i w codziennym życiu, w tym w wychowaniu dzieci i młodzieży. Waleczność, prawość, szacunek dla rywala – to cechy nierozerwalnie związane z rywalizacją szermierzy. Dlatego chcemy popularyzować tę dyscyplinę sportu, a z drugiej strony otwierać ją dla osób niepełnosprawnych – stąd decyzja o współpracy z Fundacją Legii. Mam nadzieję, że nasz projekt spotka się z zainteresowaniem osób na wózkach, a za kilka lat będziemy cieszyć się triumfami zawodników Legii Warszawa na krajowych i międzynarodowych arenach sportowych” – mówi Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

 

W najbliższym czasie zostanie przeprowadzony nabór do sekcji. Zawodnicy będą mogli szkolić się w walce w dwóch broniach – szabla oraz floret lub szpada. Pokazowe treningi odbędą się w dniach 7, 10 i 17 grudnia. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się na siłowni przy ulicy Łazienkowskiej 3. W dniach 30 stycznia – 13 lutego 2022 roku, w ośrodku przygotowań paraolimpijskich w Wiśle, odbędzie się dodatkowo bezpłatny obóz dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

 

Wszystkie zainteresowane osoby prosimy o kontakt: Grzegorz Pluta (601-683-049) i Ulrike Fuhrmann  (608-867-229).

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO