LEGIA DOŁĄCZA DO AKCJI #MORETHANFOOTBALL

LEGIA DOŁĄCZA DO AKCJI #MORETHANFOOTBALL
Data publikacji: 2018-03-22
Autor: Jakub Mieżejewski
Autor zdjęć:
Fundacja Legii jako członek European Football for Development Network (EFDN) włączyła się do międzynarodowej akcji #Morethanfootball, która posłuży promocji działań społecznych i charytatywnych organizowanych przez kluby piłkarskie i ich fundacje. Akcja rozpoczyna się 21 marca i potrwa do 8 kwietnia.

„Futbol to coś więcej niż sport” – według tej zasady działają kluby zrzeszone w organizacji EFDN, mająca na celu pokazanie, że dzięki piłce nożnej można zmieniać świat na lepsze, pomóc w walce z rasizmem, czy inspirować i jednoczyć ludzi. Wiele klubów piłkarskich ma świadomość, że ich działalność wykracza poza to, co dzieje się na boisku i może spełniać również rolę społeczno-edukacyjną. Zdają sobie sprawę, że zrzeszają wokół siebie miliony ludzi, co z jednej strony jest wielką odpowiedzialnością, ale również szansą, by propagować pozytywne wartości. W efekcie znacznie wzrasta liczba akcji społecznych realizowanych przez kluby, z których coraz więcej posiada swoje fundacje.

Obecnie w świecie futbolu media zainteresowane są przede wszystkim wydarzeniami boiskowymi oraz największymi gwiazdami europejskiego futbolu, często pomijając działalność oraz pozytywny wpływ klubów i ich fundacji wywierany na społeczeństwo. Stąd zrodził się pomysł akcji #Morethanfootball, mającej na celu pokazanie zaangażowania tych organizacji, ukazując przy tym pozytywną siłę futbolu. Głównym celem akcji #Morethanfootball jest właśnie zwrócenie uwagi na to, że piłka nożna to nie tylko boisko czy biegające po nim wielkie gwiazdy, ale także działalność społeczna klubów oraz ich fundacji.

Organizatorami akcji są European Football for Development Network (EFDN) we współpracy z European Club Association (ECA) oraz UEFA Foundation for Children. W #Morethanfootball bierze udział blisko 60 organizacji. Są to głównie kluby piłkarskie oraz ich fundacje, a także międzynarodowe organizacje piłkarskie. Fundacja Legii znajdzie się w prestiżowym gronie takich klubów jak: Juventus FC, Feyenoord Rotterdam, Newcastle United, Club Brugge, Athletic Club Bilbao, PSG i wiele innych.

– #Morethanfootball to akcja, której celem jest pokazanie, jaki pozytywny wpływ ma profesjonalna piłka nożna na społeczności zgromadzone wokół niej. I nie chodzi tu o sport, ale o zaangażowanie klubów i ich członków (tzn. pracowników, zawodników, kibiców) w działania społeczne. Samo hasło „more than football” już wiele mówi: piłka to coś więcej niż sport, to również odpowiedzialność społeczna i możliwość pozytywnego wpływania na życie innych. Dokładnie taka jest geneza powstania Fundacji Legii – mówi na temat akcji Anna Mioduska, prezes Fundacji Legii.

Inicjatywa #Morethanfootball rozpoczęła się 21 marca i potrwa do 8 kwietnia. W tym czasie działalność organizacji oraz fundacji związanych z klubami sportowymi będzie promowana na kilka sposobów. W Paryżu odbędzie się spotkanie osób reprezentujących uczestników akcji. Każdego dnia trwania konferencji organizatorzy wybierają temat ogólnej debaty o znaczeniu społecznym. Przez 19 dni profesjonalne kluby piłkarskie zaangażowane w kampanię #Morethanfootball będą, za pośrednictwem mediów społecznościowych, demonstrować swoje społeczne działania i propagować hasło głoszące, że „futbol to coś więcej niż sport”. Natomiast w czasie spotkań piłkarskich będą trwały akcje promocyjne, na przykład przygotowane zostaną specjalne banery oraz grafiki, które będą pokazywane na telebimach w czasie trwania meczów.

W całość zaangażowała się również Fundacja Legii, która od listopada 2017 roku jest oficjalnym członkiem EFDN. Działająca od 2015 roku Fundacja Legii angażuje się w liczne projekty, mające na celu polepszenie warunków życia potrzebujących rodzin, między innymi w zakresie zdrowia, edukacji, kultury oraz sportu.

– Przez trzy lata naszej działalności dotarliśmy z różnego rodzaju pomocą do ponad 2000 osób. Było to możliwe dzięki temu, że udało nam się zaangażować w nasze akcje tak wiele osób, począwszy od naszych zawodników, pracowników klubu, wolontariuszy, sekcje, sympatyków oraz sponsorów. Powstała już całkiem liczna społeczność ludzi dobrej woli, którym nie jest obojętny los innych i którzy zaufali działaniom fundacji – mówi o funkcjonowaniu i dokonaniach Fundacji Legii prezes Anna Mioduska.

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO