ANNA MIODUSKA: JESTEŚMY PO TO, BY POMAGAĆ

ANNA MIODUSKA: JESTEŚMY PO TO, BY POMAGAĆ
Data publikacji: 2018-03-23
Autor: legia.com
Autor zdjęć: Tomasz Sejbuk
- Jestem dumna z tego, że praktycznie każdego dnia udaje nam się zarażać ideą i radością pomagania innym. Przez trzy lata naszej działalności dotarliśmy z różnego rodzaju pomocą do ponad 2000 osób, ale nie udałoby nam się to bez zaangażowania w nasze akcje wielu osób - mówi na temat działalności i misji Fundacji Anna Mioduska, prezes Fundacji Legii.

– Na czym polega akcja #Morethanfootball?

– #Morethanfootball to akcja, której celem jest pokazanie, jaki pozytywny wpływ ma profesjonalna piłka nożna na społeczności w nie zaangażowane. I nie chodzi tu o sport, ale o zaangażowanie klubów i ich członków (tzn. pracowników, zawodników, kibiców) w działania społeczne. Jest to akcja o charakterze międzynarodowym zorganizowana przez European Football for Development Network (EFDN) we współpracy z ECA oraz Fundację na rzecz Dzieci UEFA (UEFA Foundation for Children). Samo hasło „more than football” mówi już bardzo wiele: piłka to coś więcej niż sport, to zaangażowanie i odpowiedzialność społeczna i możliwość pozytywnego wpływania na życie innych. Dokładnie taka jest geneza powstania Fundacji Legii.

 

– Komu i w jaki sposób pomaga Fundacja Legii?

– Najogólniej ujmując Fundacja pomaga potrzebującym rodzinom z całej Polski. Przede wszystkim zależy nam na wyrównaniu szans dzieciom z różnych środowisk poprzez edukację, a więc też zadbanie o ich przyszłość. Zależy nam na wspieraniu osób niepełnosprawnych oraz osób zagrożonych wykluczeniem. Działamy przede wszystkim poprzez nasze stałe projekty, takie jak korepetycje dla maturzystów, których nie stać na prywatne lekcje, angielski dla podopiecznych praskiej świetlicy. Stale współpracujemy z kilkoma warszawskimi świetlicami środowiskowymi, a także prowadzimy autorski program „Lekcje z Legią” – czyli nauczanie poprzez konteksty związane z piłką nożną. W miarę możliwości staramy się wspierać osoby indywidualne.

 

– Z czego w działalności Fundacji jest Pani najbardziej dumna?

– Jestem dumna z tego, że praktycznie każdego dnia udaje nam się zarażać ideą i radością pomagania innym. Przez trzy lata naszej działalności udało nam sie dotrzeć z pomocą do ponad 2000 osób, ale nie udałoby nam się to bez zaangażowania w nasze akcje tak wielu osób, począwszy od naszych zawodników, pracowników klubu, wolontariuszy, kibiców, sympatyków oraz naszych sponsorów.

 

– Czy udział w akcji #Morethanfootball i przynależność do EFDN pozwala Legii wymienić się doświadczeniami z innymi klubami i organizacjami charytatywnymi?

– Mądre pomaganie wymaga wiedzy oraz wymiany doświadczeń i właśnie po to przystąpiliśmy do EFDN, która jest platformą dla aktywnie zaangażowanymi w działania społeczne europejskich klubów piłkarskich. Przystąpiliśmy do niej jesienią ubiegłego roku i mam nadzieję, że dużo skorzystamy z doświadczeń, podpatrując jej członków w tematach zbieżnych z naszą działalnością.

 

– Co zmienia 1% przekazany na Fundację Legii? Jak takie wsparcie wpływa realnie na funkcjonowanie Fundacji?

– Generalnie każdą złotówkę, którą dostajemy od swoich darczyńców, przeznaczamy w całości na działalnośc statutową Fundacji. Tak też dzieje się z funduszami pochodzącymi z 1% podatku od naszych dobroczyńców. Dzięki tym funduszom w zeszłym roku pomogły one sfinansować, między innymi, korepetycje z angielskiego dla podopiecznych praskiej świetlicy, po raz pierwszy wysłać część dzieci na zimowisko, dofinansować obozy letnie dla dzieci z najuboższych środowisk, przygotować wyprawki szkolne, uzupełnić ich garderobę oraz przygotować prezenty świąteczne oraz uzupełnić braki odzieżowe podopiecznym świetlic środowiskowych. W kilku przypadkach udało nam się również udzielić pomocy indywidualnej osobom potrzebującym i wiele innych. Zależność jest prosta – im więcej pieniedzy zbierzemy, tym więcej możemy zrobić i do większej liczby osób z pomocą możemy trafić. Pomysłów i zapału mamy bardzo dużo, a osób potrzebujących, jak wiadomo, nie brakuje.

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO