FUNDACJA LEGII W EFDN

FUNDACJA LEGII W EFDN
Data publikacji: 2018-03-21
Autor: legia.com
Autor zdjęć: Jacek Prondzynski, Mateusz Kostrzewa
W listopadzie 2017 roku Fundacja Legii jako pierwsza tego typu instytucja w Polsce dołączyła do międzynarodowej organizacji European Football for Development Network (EFDN), zrzeszającej profesjonale kluby piłkarskie, które angażują się w działalność społeczną i charytatywną.

Organizacja EFDN powstała w 2014 roku, a jej nadrzędnym celem jest promowanie siły futbolu jako narzędzia rozwoju społecznego. Członkowie angażują się w różne akcje charytatywne, a także wzajemnie dzielą się wiedzą w tej dziedzinie, aby poprawić jakość oraz wydajność inicjatyw związanych z działalnością społeczną w piłce nożnej. EFDN współpracuje także z kilkoma innymi organizacjami, które angażują się w przedsięwzięcia dobroczynne, takimi jak: UEFA Foundation for Children czy European Healthy Stadia Network. Obecnie zrzesza 57 klubów, a jednym z nich jest Legia Warszawa.

 

– Mądre pomaganie wymaga wiedzy oraz wymiany doświadczeń i właśnie po to przystąpiliśmy do tej organizacji. EFDN została stworzona jako platforma wsparcia i dialogu pomiędzy profesjonalnymi europejskimi klubami piłkarskimi, aktywnie zaangażowanymi w działania na rzecz swoich społeczności. Przystąpiliśmy do niej jesienią ubiegłego roku i na pewno będziemy korzystać z doświadczeń jej członków w tematach zbieżnych z naszą działalnością, aby jeszcze skuteczniej realizować naszą misję pomocy potrzebującym rodzinom – powiedziała Anna Mioduska, prezes Fundacji Legii.

 

 

Działaniom organizacji przyświeca hasło, że futbol ma moc zmieniania życia na lepsze. Świadome społeczne akcje profesjonalnych klubów piłkarskich i osób z nimi związanych, mogą przyczynić się do poprawy warunków życia i zdrowia, wyrównywać szanse rozwoju dzieci i młodzieży z różnych środowisk, pomagać w walce z rasizmem, a także kształtować pozytywne wzorce społeczne.

 

Zgodnie z podobnymi wartościami funkcjonuje istniejąca od 2015 roku Fundacja Legii, która jest organizacją non-profit, częścią Legii Warszawa, klubu sportowego ze stuletnią tradycją. Razem z kibicami, pracownikami, sponsorami, wolontariuszami i ludźmi dobrej woli angażuje się w projekty, które sprawiają, że życie podopiecznych Fundacji i ich rodzin staje się lepsze. Organizacja tworzy i wspiera inicjatywy mające na celu polepszenie warunków życia potrzebujących rodzin, między innymi w zakresie zdrowia, edukacji, kultury oraz sportu. Misją Fundacji jest niwelowanie barier i tworzenie warunków do godnego życia, wyrównywanie szans rodzin z różnych środowisk, edukacja i dbałość o przyszłość podopiecznych, aktywizacja fizyczna i społeczna dzieci oraz osób niepełnosprawnych poprzez sport.

 

 

Programy realizowane przez Fundację Legii skierowane są przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Na stałe opiekuje się kilkoma świetlicami środowiskowymi skupiającymi dzieci z najuboższych lub dysfunkcyjnych domów, wspiera wyjazdy wakacyjno-rehabilitacyjne i wiele innych tego typu inicjatyw. Ważną częścią jej działalności są autorskie projekty edukacyjne, takie jak „Szkoła Językowa” oraz „Lekcje z Legią”, które wspierają dzieci i młodzież w procesie nauki. Program „Korki z Legią” skierowany jest do  maturzystów i pomaga im przygotować się do egzaminu dojrzałości.

 

W dniach 21 marca – 8 kwietnia Legia Warszawa weźmie udział w mającej globalny zasięg akcji #MoreThanFootball, której celem jest pokazanie, że piłka nożna wychodzi daleko poza kwestie sportowe i potrafi zmieniać świat na lepsze. W czasie kampanii zaprezentowane zostaną pozytywne skutki inicjatyw, które wykonały poszczególne kluby w zakresie dobroczynności oraz pomocy potrzebującym. Cała akcja organizowana jest przez EFDN we współpracy z ECA (European Club Association) oraz UEFA Foundation for Children.

 

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO