Jak przekazać 1% w 2019 korzystając z usługi e-PIT

Jak przekazać 1% w 2019 korzystając z usługi e-PIT
Data publikacji: 2019-01-21
Autor: Fundacja Legii
Autor zdjęć:
Rozpoczyna się okres składania zeznań podatkowych za rok 2018. Serdecznie zachęcamy wszystkich do przekazania swojego 1% podatku na działania prowadzone przez Fundację Legii. Poniżej wyjaśniamy jak można to zrobić.

Od tego roku Ministerstwo Finansów wprowadziło usługę Twój e-PIT. Nowum polega na tym, że zeznanie podatkowe PIT-37 lub/i PIT-38, przygotuje dla podatników Urząd Skarbowy. Nadal jednak możesz zdecydować komu chcesz przekazać swój 1%.

Jak informuje Ministerstwo Finansów, zeznania podatkowe zostaną udostępnione w serwisie podatki.gov.pl już 15 lutego 2019. Znajdą się tam informacje od pracodawcy, dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak numer rachunku bankowego, ulga na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego (OPP).

Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę organizację pożytku publicznego (OPP), która w ubiegłym roku otrzymała od Ciebie 1% podatku. Wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1%, według informacji z ubiegłego roku. Dane można edytować. Jeśli podatnik nie zmieni nic w swoje deklaracji do 30 kwietnia, oznacza to że akceptuje umieszczone tam dane.

Likwidacja obowiązku rozliczania się nie oznacza, że podatnik nie może tego zrobić – np. chce skorzystać z ulg, przyjrzeć się swojemu rozliczeniu, czy właśnie świadomie i aktywnie przekazać 1%. O tym jak złożyć e-PIT można przeczytać na oficjalnej stronie Ministerstwa: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/ .

Emeryci i renciści mogą samodzielnie wypełnić PIT–37 na podstawie PIT–u, który przysyła ZUS, albo wypełnić PIT–OP, w którym wskażą jakiej organizacji pożytku chcą przekazać 1%. Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa: https://www.podatki.gov.pl/pit/pit-op/

Tylko od nas zależy co się stanie z 1% naszego podatku – czy pomoże organizacjom pozarządowym działającym na rzecz pożytku publicznego czy trafi do ogólnego budżetu Państwa. Dlatego serdecznie zachęcamy do przekazania swojego 1% na konkretny cel. Poniżej przedstawiamy grafikę informującą jak przekazać 1% w usłudze Twój e-PIT.

 

 

Źródła:

www.podatki.gov.pl

www.pozytek.ngo.pl

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO