BYŁE GWIAZDY W MUZEUM LEGII

Data publikacji: 2019-07-08
Autor: legia.com
Autor zdjęć: Janusz Partyka
Klubowe muzeum Legii łączy w swojej kolekcji dokonania wielu z 27 sportowych sekcji, które istniały w czasach największego rozkwitu warszawskiego klubu. Dział inne sekcje do programu merytorycznego Muzeum Legii został włączony w 2010 roku, po przeniesieniu placówki na obiekt nowego stadionu Wojskowych.

Obecnie po rozbudowaniu placówki zbiory dotyczące innych sekcji zostały ulokowane na antresoli i tworzą unikatową kolekcję pamiątek dokonań sportowców Legii Warszawa. By stworzyć taki zbiór niezbędna okazywała się współpraca z wieloma byłymi sportowcami Legii. Współpraca ta z czasem przerodziła się w zawiązywanie przyjaźni, stąd częste wizyty byłych sportowców w naszej placówce.

W czwartek, 4 czerwca, ciekawym wydarzeniem mającym miejsce w naszym muzeum było spotkanie, które zgromadziło liczną grupę byłych koszykarzy Legii oraz zawodników innych dyscyplin wojskowego klubu. Pretekstem do spotkania jest wystawa czasowa poświęcona 90-leciu istnienia Sekcji Koszykówki. Inicjatorem okazał się były koszykarz Legii Michał Pawłowski. Oprócz niego muzeum odwiedzili: jeden z najwybitniejszych koszykarzy w historii Legii Włodzimierz Trams oraz Andrzej Trojanowski i Henryk Dezmała. Wspomniani wcześniej zawodnicy innych sekcji, to wychowankowie od dziecka związani z Legią – hokeista Wojciech Kaczorek i piłkarz Tadeusz Cypka.

„Oczywiście, przy takiej okazji nie mogło zabraknąć wspomnień odległych czasów oraz przypomnienia zasług i dokonań na wielu polach aktywności naszych wyjątkowych gości. Trzeba pamiętać, że każdy z nich swego czasu należał do czołowych zawodników w uprawianej dyscyplinie sportu. To są byli mistrzowie i reprezentanci Polski, uczestnicy najważniejszych imprez sportowych. Wiele trofeów zdobiących gabloty naszego muzeum jest efektem ich sportowej walki. Mnie, jako kustosza Muzeum bardzo cieszy, że spotkanie zaowocowało dalszymi deklaracjami wzbogacenia kolekcji Muzeum Legii pamiątkami, które zalegają szuflady i różne schowki” – powiedział kustosz legijnej placówki Wiktor Bołba.