Szkoła językowa – semestr zimowy za nami!

Szkoła językowa – semestr zimowy za nami!
Data publikacji: 2017-02-13
Autor: Fundacja Legii
Autor zdjęć:
Po sukcesie pilotażowych zajęć językowych dedykowanych dzieciom z praskich świetlic, zdecydowaliśmy się na kontynuację projektu w roku szkolnym 2016/2017. Właśnie zakończył się pierwszy pełny semestr. Projekt językowy jest realizowany w ramach konsorcjum organizacji pozarządowych BAZA Baza Akcji Zintegrowanej Animacji we współpracy z Fundacją Legii.

Tak jak w pilotażu do szkoły zostały przyjęte dzieci z różnych praskich świetlic (lub z praskich szkół), które wykazały się zaangażowaniem w postaci robienia zadań domowych. Była to forma docenienia ich wysiłków i nobilitacji i tak zostało im to przekazane. Rekrutacja była prowadzona za pośrednictwem koordynatorów poszczególnych placówek wsparcia dziennego. W związku z tym w szkole uczestniczyły dzieci m.in. z: Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, Stowarzyszenia dla Rodzin, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Tak jak w poprzedniej edycji dzieci wraz z rodzicami podpisywały kontrakty na uczestnictwo w zajęciach, które obligowały je do regularnego uczestniczenia.

W zajęciach szkoły językowej uczestniczą 22 osoby, podzielone na dwie grupy wiekowe. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, w sobotę w godzinach porannych w świetlicy „Mały Książe”. Dzieci i młodzież uczestniczą w spotkaniach z lektorem oraz wolontariuszami (wolontariusze w ramach wolontariatu pracowniczego BGŻ BNP Paribas). Każdy blok tematyczny zajęć wiąże się także z wizytą native speakera, dyrektora zaprzyjaźnionej szkoły British School, który pomaga przełamywać bariery językowe uczniów, motywując ich do prostych form konwersacji.

Głównym celem zajęć jest wyrównywanie szans edukacyjnych naszych podopiecznych, poprzez zwiększenie ich kompetencji językowych. Program nauczania został stworzony specjalnie na potrzeby uczniów. Szczególny nacisk został położony na nabywanie zdolności komunikacyjnych (czytanie, pisanie, mówienie, rozumienie ze słuchu), a także wzmacnianie wrażliwości interkulturowej (zagadnienia kulturowe). Zajęcia przebiegają w ramach bloków tematycznych, integrujących pracę nad konkretnym słownictwem, niezbędnymi strukturami gramatycznymi oraz sprawnościami językowymi. Całość urozmaicona jest grami i zabawami edukacyjnymi, zapewniającymi szybkie i przyjemne zdobywanie wiedzy. Tematy zajęć obejmują zagadnienia związane z najbliższym otoczeniem dzieci.

Zajęcia będą kontynuowane do końca roku szkolnego. W nowym semestrze planowana jest wizyta dzieci na stadionie, podczas której zwiedzanie będzie poprowadzone po angielsku, tak aby dzieci mogły ćwiczyć angielski również poza salą lekcyjna.

A my wszystkim małym studentom życzymy: good luck!

 

„Podobają Ci się nasze działania? Przekaż 1% podatku na Fundację Legii. Wspólnie bądźmy #GotowiDoPomocy”!

Jak przekazać 1% na Fundację Legii?

To proste. Wypełniając rozliczenie podatkowe PIT wystarczy wpisać w odpowiednim miejscu nr KRS naszej Fundacji: 0000312389. Przygotowaliśmy dla Was także ułatwienie – kreator rozliczeń, który automatycznie uzupełni pole 1% danymi Fundacji. Korzystając z kreatora rozliczeń decydujesz się wesprzeć Fundację Legii.
Dostępne są dwie wersje kreatora rozliczeń w wersji online button_2_200x135px
lub w wersji instalacyjnej button_1_200x135px

#GotowiDoPomocy

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO