Skuteczna obrona to zapobieganie

Skuteczna obrona to zapobieganie
Data publikacji: 2020-02-29
Autor: Fundacja Legii
Autor zdjęć:
Koniec zimy to czas, w którym chorujemy częściej. Jest to spowodowane głównie spadkiem odporności. Co robić aby skutecznie bronić się przed infekcjami? Doktor Piotr Żmijewski z LegiaLab śpieszy z kilkoma prostymi radami nie tylko dla piłkarzy.

W ubiegłym sezonie na grypę zachorowało blisko 14 na 100 mieszkańców Polski, a szczyt zachorowań przypada na luty i marzec. To oznacza, że każda drużyna może stracić 4 zawodników na okres dwóch-trzech tygodni. Warto postawić na skuteczność w obronie.

 

Zapobieganie to najlepszy sposób zwalczania infekcji. Efektywność walki z drobnoustrojami zależy od wielu czynników, ale najważniejsze są podstawowe zasady i nawyki higieny osobistej.

 

4 zasady, do których powinniśmy się stosować, aby skutecznie odpierać ataki infekcji:

 

1.    stosuj etykietę kichania i często myj ręce
2.    w okresie częstych zachorowań unikaj podawania ręki, zapewnij częste wietrzenie pomieszczeń
3.    zadbaj o styl życia – zachowaj równowagę pomiędzy pracą i wypoczynkiem, wysypiaj się, wybieraj warzywa i owoce, a zimą dostarczaj odpowiednia dawkę witaminy D oraz kwasów omega-3.
4.    ubieraj się odpowiednio do temperatury i warunków pogodowych – sprawdź prognozę przed wyjściem z domu.

 

O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy poniżej.

 

Zacznij od etykiety kichania – stosuj ją sam, ale też zwróć uwagę kolegom i koleżankom. O co chodzi? Jeśli kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos chusteczką higieniczną. Wyrzuć chusteczkę bezpośrednio po użyciu. Jeśli nie masz ich przy sobie, zasłoń twarz przedramieniem lub rękawem. Koniecznie umyj ręce po kichaniu.

Na rękach przenosimy niezwykle dużo drobnoustrojów. Dlatego częściej myj ręce – nie wystarczy zmoczyć je wodą. Jak najczęściej myj ręce ciepłą wodą i mydłem przez ok. 15–30 sekund, szczególnie bezpośrednio po kaszlu lub kichaniu. Ręce myj po obu stronach i między palcami – to naprawdę ważne. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z łazienki, w celu dezynfekcji użyj specjalnego preparatu – żelu lub płynu na bazie alkoholu. Noś go ze sobą – zmieści się w kieszeni czy plecaku. Drobnoustroje przenosisz na dłoniach na przedmioty codziennego użytku – telefon czy długopis, nie zbliżaj ich do ust, w miarę możliwości przecieraj preparatem do dezynfekcji.

 

W okresie dużych zachorowań ogranicz podawanie rąk . Szczególnie unikaj picia ze wspólnej butelki czy używania wspólnego ręcznika. Na siłowni przecieraj uchwyty urządzeń i przyborów. Zapewnij częste wietrzenie pomieszczeń – zazwyczaj wystarczy, że otworzysz okno i drzwi na jedną minutę, nie chodzi o to, żeby schłodzić pomieszczenia, a przewietrzyć. Gdy poczujesz na policzku ruch powietrza stojąc na środku pomieszczenia możesz zamknąć okno.

 

Sen i regularne posiłki pomogą zadbać o dobrą kondycję zdrowotną. Śpij przynajmniej 7 godzin dziennie, a jeśli to możliwe zrób sobie drzemkę w ciągu dnia – 20-30 min pozwoli Ci się zregenerować i nie wpłynie negatywnie na zasypianie wieczorem. Po ciężkich treningach, Twój organizm potrzebuje dobrego wypoczynku. Zapewnij warunki do nieprzerwanego snu w nocy. Do każdego posiłku dobieraj owoce i warzywa, które wcześniej należy dokładnie umyć. Unikaj nadmiernej ilości słodyczy i słodzonych napojów. Skonsultuj z lekarzem lub dietetykiem potrzebę suplementacji witaminy D oraz kwasów omega-3.

Ubierz się adekwatnie do pogody. Przed wyjściem z domu sprawdź prognozę pogody, a na rozgrzewkę i trening przygotuje odpowiednie ubranie.

 

Pamiętaj – lepiej zapobiegać niż leczyć.

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO