PODSUMOWANIE AKCJI #MORETHANFOOTBALL

PODSUMOWANIE AKCJI #MORETHANFOOTBALL
Data publikacji: 2018-04-09
Autor: Legia.com
Autor zdjęć:
W dniach 21 marca – 8 kwietnia odbyła się międzynarodowa akcja #MoreThanFootball, której celem było promowanie działań społecznych i charytatywnych organizowanych przez kluby piłkarskie oraz ich fundacje. W tym roku w inicjatywę zaangażowała się również Fundacja Legii. Zapraszamy na podsumowanie działań naszego klubu.

Organizatorami corocznej akcji są European Football for Development Network (EFDN) we współpracy z European Club Association (ECA) oraz UEFA Foundation for Children. W tegorocznej edycji #MoreThanFootball wzięło udział blisko 60 organizacji ściśle związanych z futbolem. Wśród uczestniczących klubów piłkarskich nie brakowało wielkich europejskich marek takich jak: Juventus FC, Feyenoord Rotterdam, Newcastle United, Club Brugge, Athletic Club Bilbao, PSG i wiele innych. W prestiżowym gronie znalazła się również Fundacja Legii, który od 2017 roku jest członkiem EFDN. Całej akcji przyświecało hasło „Futbol to coś więcej niż sport” pokazujące, że za pomocą piłki nożnej można zmieniać świat na lepsze.

#MoreThanFootball miała charakter międzynarodowy, a jej efekty były widoczne w ostatnich dniach na wielu europejskich boiskach podczas spotkań piłkarskich. W Paryżu odbyła się konferencja uczestników inicjatywy, na której obecny był również przedstawiciel Legii Warszawa. Każdego dnia trwania konferencji organizatorzy wybierali temat debaty o znaczeniu społecznym, co w przyszłości można wykorzystać w działalności Fundacji, zgodnie z zasadą, że do dobrego pomagania niezbędna jest wiedza.

Licznych inicjatyw nie brakowało również w mediach społecznościowych klubu oraz Fundacji Legii, które mogliście śledzić na bieżąco. W akcje zaangażowali się piłkarze mistrzów Polski: Łukasz Turzyniecki, Mauricio, Eduardo da Silva, Sebastian Szymański czy Arkadiusz Malarz, którzy opowiadali, dlaczego futbol jest dla nich czymś więcej niż sportem. Ten ostatni wziął również udział w specjalnym wyzwaniu o wiele mówiącej i symbolicznej nazwie „Around The World”. W wyzwaniu wzięli udział również rzecznik prasowy Legii Iza Kruk oraz Hubert Derlatka występujący w zespole U15. W czasie trwania inicjatywy nie brakowało również materiałów przybliżających działalność Fundacji Legii. Jednym z nich była rozmowa z Anną Mioduską, prezesem Fundacji, w której opowiadała o celach działania, autorskich programach oraz członkostwie Legii w EFDN.

Do punktu kulminacyjnego, a także zamknięcia akcji #MoreThanFootball doszło 7 kwietnia podczas meczu Legii Warszawa z Pogonią Szczecin. Przed rozpoczęciem spotkania piłkarze mistrzów Polski wyszli na rozgrzewkę w specjalnie przygotowanych koszulkach, a na telebimach ukazał się film promujący całą inicjatywę. Dzięki temu o całej akcji dowiedzieć się mogło kilkanaście tysięcy kibiców, którzy odwiedzili stadion przy Łazienkowskiej. Warto również wspomnieć, że w oficjalnym programie meczowym „Legia vs.” ukazał się również krótki artykuł na temat #MoreThanFootball oraz przynależności Fundacji Legii do EFDN. Elementów promujących nie zabrało również w trakcie, a także po zakończeniu spotkania. Trener Romeo Jozak nosił pin w marynarce z logotypem akcji oraz fundacji, a w pomeczowym studiu ukazały się obszerne fragmenty wywiadu z Anną Mioduską.

– #Morethanfootball to akcja, której celem jest pokazanie, jaki pozytywny wpływ ma profesjonalna piłka nożna na społeczności w nie zaangażowane. I nie chodzi tu o sport, ale o zaangażowanie klubów i ich członków (tzn. pracowników, zawodników, kibiców) w działania społeczne. Samo hasło „more than football” mówi już bardzo wiele: piłka to coś więcej niż sport, to zaangażowanie i odpowiedzialność społeczna i możliwość pozytywnego wpływania na życie innych. Dokładnie taka jest geneza powstania Fundacji Legii – mówiła w wywiadzie prezes Fundacji, co idealnie podsumowuje idee inicjatywy. Dzięki takim akcjom jak #MoreThanFootball pozytywna moc piłki nożnej będzie jeszcze większa.

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO