#MoreThanFootball: Potęga legijnych sekcji

#MoreThanFootball: Potęga legijnych sekcji
Data publikacji: 2021-04-06
Autor:
Autor zdjęć:
86 medali (12 złotych) na igrzyskach olimpijskich i 89 tytułów mistrzów świata – to najbardziej spektakularny wymiar wielosekcyjności Legii Warszawa, pod której szyldem trenowało wielu z najwybitniejszych polskich sportowców.

Wielosekcyjność od wczesnych lat istnienia klubu była ideą, która łączyła czołowych sportowców w Polsce, a jak okazało się z biegiem lat – również na świecie. W latach międzywojennych nie brakowało przykładów tych, którzy z sukcesami uprawiali wiele dyscyplin równocześnie (najsłynniejszym do dziś pozostaje Wacław Kuchar: piłkarz, hokeista, lekkoatleta i łyżwiarz szybki, a do tego zawodowy wojskowy). Okolice ulicy Łazienkowskiej (kiedyś przy stadionie istniała bieżnia, a swego czasu nawet… tor żużlowy) i tereny na Bemowie przy Fortach Bema były kuźnią, gdzie wykuwały się umiejętności i charaktery godne medalistów największych sportowych imprez.

 

Na przestrzeni 105 lat historii klubu funkcjonowało łącznie 30 sekcji. Obowiązkiem każdego kibica jest znać tak zasłużone dla polskiego sportu postacie jak bokserzy Józef Grudzień (pierwszy złoty medal w historii Legii na IO w Tokio ’64), Jan Szczepański, Krzysztof Kosedowski, Andrzej Gołota, zapaśnik Andrzej Wroński, najlepszy szermierz świata swojej ery Jerzy Pawłowski, znakomici siatkarze Edward Skorek i Tomasz Wójtowicz (z ośmioma tytułami siatkarska Legia wciąż jest na trzecim miejscu w tabeli wszech czasów polskiej ligi), pięcioboista Janusz Pyciak-Peciak czy rekordzista kraju na 100 metrów Marian Woronin.

 

A jakie wyniki klubowe sekcje osiągają obecnie? Koszykarze (siedmiokrotni mistrzowie Polski) są bliscy gry w półfinale PLK, Legia Amp Futbol to nowa najlepsza drużyna w kraju z perspektywą sukcesów w Lidze Mistrzów, futsaliści są na najlepszej drodze do awansu na ekstraklasowe parkiety, sukcesy odnosi tez Legia eSports, pierwsza sekcja sportów elektronicznych powstała przy polskim klubie. W ostatnich miesiącach reaktywowano sekcję tenisa, który m.in. dzięki trenującej w wieku juniorskim na kortach Legii triumfatorce Rolanda Garrosa Idze Świątek przeżywa w Polsce renesans popularności.

 

Obecnie funkcjonuje 11 sekcji dziecięcych, z których największa – Legia Soccer Schools – zrzesza cztery tysiące dzieci w 100 lokalizacjach na terenie całej Polski – od Ustrzyk Dolnych do Elbląg. Dwa lata temu wspólnie z adidas Legia utworzyła sekcję juniorskiego ampfutbolu – pierwszą w Europie działającą przy klubie piłkarskim.

 

Artykuł ukazał się z okazji międzynarodowej akcji #MoreThanFootball, której uczestnikiem od 2017 roku jest Fundacja Legii.

 

Legijne sekcje dziecięce: http://www.legiaschools.pl/ 

 

Legia Soccer Schools: https://legiasoccerschools.pl/ 

 

Aktualności z innych sekcji klubu są dostępne na stronie: https://legia.com/aktualnosci/inne-sekcje 

Zdjęcie

ZdjęcieZdjęcie

Zdjęcie

Zdjęcie

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO