Legioniści wyróżnieni w „Alei Gwiazd” olimpijczyków i mistrzów sportu w Szelmencie

Data publikacji: 2021-09-13
Autor: Wiktor Bołba
Autor zdjęć: Wiktor Bołba
Szelment to nie tylko urocza osada położona w województwie podlaskim. Szelment to przede wszystkim za sprawą mistrza olimpijskiego i świata z Sapporo ’72 Wojciecha Fortuny, prężnie działający, nowoczesny Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji.

To właśnie do tej malowniczo położonej miejscowości w dniach 9- 10 września 2021 roku, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, prezes zarządu WOSiR Szelment Daniel Racis i prezes Fundacji Wojciecha Fortuny, mistrz olimpijski i świata z Sapporo’ 72 Wojciech Fortuna zaprosili wiele osobistości świata biznesu i polityki, mistrzów sportu- tych sprzed lat, ale i tych współczesnych.

Zdjęcie

Okazją była V edycja projektu pn. „Aleja Gwiazd”. Podniosła uroczystość uhonorowania wybitnych sportowców tablicami symbolicznych gwiazd, rozpoczęła się od odsłonięcia obelisku wybitnego trenera Kazimierza Górskiego. Naturalnie odsłonięcia dokonał syn pana Kazimierza Dariusz Górski. W tej jakże podniosłej chwili towarzyszyli mu były współpracownik Andrzej Strejlau, oraz zawodnik reprezentacji Polski z czasów Kazimierza Górskiego, były zawodnik Legii Warszawa Lesław Ćmikiewicz.

Wśród kolejnych odsłoniętych gwiazd nie brakowało legijnych akcentów. W „Alei Gwiazd”, zaświeciły gwiazdy Kazimierza Deyny, którą na zaproszenie organizatorów odsłonili kustosz muzeum Legii Wiktor Bołba, były kolega Deyny z reprezentacji Polski i Legii Warszawa Lesław Ćmikiewicz oraz były legendarny zawodnik drużyny Legii hokeja na lodzie Wojciech Kaczorek.

Zdjęcie

Kustosz muzeum Legii Wiktor Bołba, wyrażając organizatorom pełne uznanie, wręczył pamiątkowy upominek od Legii Warszawa, głównemu inicjatorowi powstania „Alei Gwiazd” Wojciechowi Fortunie koszulkę klubową z nadrukiem „Sapporo ‘72” i numerem 111 symbolizującym odległość jego „złotego skoku”. Ponadto Wojciech Fortuna otrzymał imienny proporczyk klubowy Legii.

Kolejnym zasłużonym sportowcem Legii, którego w „Alei Gwiazd” upamiętnia tablica gwiazdy z nazwiskiem, jest brązowy medalista IO ’80 w Moskwie i wicemistrz Europy z Tampere ’81 niezwykle popularny pięściarz Krzysztof Kosedowski.

Zdjęcie

Z innych sportowców Legii podczas piątkowego święta Gwiazdami upamiętnieni zostali: pierwszy złoty medalista olimpijski w historii Legii z Tokio ‘64, pięściarz Józef Grudzień i mistrz olimpijski z Moskwy ‘80 w jeździectwie Jan Kowalczyk.

Ponadto odsłonięto Gwiazdy: piłkarzy Adama Musiała, Mariana Ostafińskiego, siatkarza Zbigniewa Lubiejewskiego, pięściarzy Leszka Błażyńskiego, Jana Dydaka, Kazimierza Adacha, kajakarza Marka Łbika, badmintonisty Michała Łogosza, skoczka narciarskiego Antoniego Łaciaka i pięcioboisty Dariusza Goździaka.