Korki z Legią - 2 edycja

Korki z Legią - 2 edycja
Data publikacji: 2017-01-16
Autor: Fundacja Legii
Autor zdjęć:
Każda osoba ucząca się w warszawskich szkołach średnich zdaje maturę i może rozwijać się dalej – taka wizja przyświeca Fundacji Świat na Tak oraz Fundacji Legii, organizatorom drugiej edycji programu „Korki z Legią”.

Poniedziałek, wtorek, środa, czwartek – w godzinach popołudniowych sale w Liceum im. J. Dąbrowskiego zapełnia młodzież przygotowująca się do matury z języka polskiego oraz matematyki. Codziennie prowadzone są po dwie godziny zajęć z obu przedmiotów.

Nauczycielki pomagają przygotować się do zdania matury uczniom, którzy tego chcą i są zmotywowani. Uczą, jak podejść zarówno do przygotowań, jak też do samej matury. Pani Aneta Jarosińska, nauczycielka języka polskiego, podczas pilotażowej edycji programu celnie wyjaśniła ideę wsparcia: „W tej chwili na egzaminie maturalnym sprawdza się kompetencje, umiejętności, a nie wiedzę sensu stricte. Dawniej trzeba było wykuć historię literatury, a więc wystarczyło nauczyć się z repetytorium, kiedy kto żył, co napisał i o czym to było. Dziś dostaje się zadanie typu matematycznego – jest problem, trzeba go zrozumieć, postawić tezę, dobrać argumenty.swiat na tak To wymaga umiejętności, które są do wyćwiczenia pod okiem nauczyciela” – stwierdza nauczycielka.

Zajęcia trwają już od dwóch miesięcy. W programie uczestniczy 70 osób, które same zgłosiły swoje uczestnictwo. Często uczniowie wybierali oba przedmioty. – Mogę powiedzieć, że jest to grupa o wysokim poziomie motywacji –  mówi Katarzyna Smolińska, koordynatorka z Fundacji Świat na Tak

– Widzę, to m.in. informacjach, które otrzymuję od uczniów po przyjęciu do programu – są to słowa pełne wdzięczności, że mogą korzystać z oferowanego wsparcia. I co brzmi może trochę zaskakująco, również po mailach z informacją o planowanej nieobecności. Tę informację można przekazać w bardzo różny sposób, a z maili wiem, że nie są to „wagary””

Kilkumiesięczna praca to również czas na rozpoczęcie funkcjonowania w nowej grupie i wytworzenie nowych więzi pomiędzy uczestnikami, co podkreśla Dorota Hury, prowadząca uczestników ku „przyjaźni z matematyką”. „Na zajęciach stawiam na pracę z zadaniami zamkniętymi – to w nich najłatwiej zdobyć punkty, a jednocześnie to ich zazwyczaj nie rozwiązuje się w szkole, bo nie ma na to czasu ani warunków. Przygotowuję zestaw zadań, następnie młodzi ludzie samodzielnie wybierają odpowiedź, a ostatni etap to wspólna dyskusja o sposobie jej wybrania i ewentualnie rozwiązanie, jeśli jest potrzebne” – przyznaje.

A co na języku polskim?

Przygotowanie do matury z języka polskiego to praca zarówno pomagająca w podejściu zarówno do części ustnej, jak i pisemnej.

Janina Trzeszczańska, nauczycielka języka polskiego: – Uważam, że w większości przypadków motywacja jest zdecydowanie pozytywna. Wytworzyła się stabilna grupa, która chętnie uczestniczy w zajęciach. Wspomnianą motywację rozpoznaję po zaangażowaniu podczas zajęć, reakcjach i aktywności uczniów. Poza zajęciami jest jeszcze obszar do doskonalenia i rozwoju, czyli praca w domu i utrwalanie nowych wiadomości i umiejętności.”

Treningu drużyny piłkarskiej oraz przygotowania do matury z języka polskiego mają elementy wspólne. Widać je wyraźnie w przygotowaniu do części ustnej. Szczególnie ważna jest umiejętność planowania struktury wypowiedzi oraz to, jak się zaprezentować przy przedstawianiu tematu, który właśnie poznajemy. To trochę tak ja z trenowaniem różnych rozwiązań na boisku, żeby dostosować swoją grę do tego, co robi nasz przeciwnik.

Ale język polski to również przygotowanie do części pisemnej, gdzie należy wykazać się znajomością tematu i sprawnym piórem. Tej umiejętności też można nauczyć się przy odpowiednim podejściu, które opisuje Pani Janina: „Pracujemy dwuetapowo: najpierw uczniowie indywidualnie przygotowują szkic a w kolejnym kroku pracujemy wspólnie. Dla przykładu: <Jak muzyka wpływa na zachowanie bohaterów> – nad tym tematem pracowaliśmy w kontekście omawiania Pana Tadeusza. Jeszcze ciekawszą pracą z uczniami był temat „Czy warto kochać, jeśli miłość łączy się z cierpieniem”, który podjęliśmy omawiając IV cz. <Dziadów>, w której Gustaw opowiada księdzu o nieszczęśliwej miłości. Ta praca była szczególnie ciekawa, bo prowadziła też do osobistych refleksji wśród uczniów.”

Życzymy wszystkim tegorocznym maturzystom wielu dobrych, rozwijających przemyśleń oraz oczywiście wytrwałości w przygotowaniu do egzaminu.

A oto jak o maturę wspominają piłkarze Legii:

 

„Podobają Ci się nasze działania? Przekaż 1% podatku na Fundację Legii. Wspólnie bądźmy #GotowiDoPomocy”!

Jak przekazać 1% na Fundację Legii?

To proste. Wypełniając rozliczenie podatkowe PIT wystarczy wpisać w odpowiednim miejscu nr KRS naszej Fundacji: 0000312389. Przygotowaliśmy dla Was także ułatwienie – kreator rozliczeń, który automatycznie uzupełni pole 1% danymi Fundacji. Korzystając z kreatora rozliczeń decydujesz się wesprzeć Fundację Legii.
Dostępne są dwie wersje kreatora rozliczeń w wersji online button_2_200x135px
lub w wersji instalacyjnej button_1_200x135px

#GotowiDoPomocy

 

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO