Kolejny rok Szkoły językowej za nami

Kolejny rok Szkoły językowej za nami
Data publikacji: 2018-07-11
Autor: Fundacja Legii
Autor zdjęć:
Kolejny rok zajęć z angielskiego za nami. Była to już druga edycja naszego programu Szkoły Językowej organizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom.

W roku szkolnym 2017/2018 w zajęciach Szkoły Językowej uczestniczyło 20 osób (8 osób w grupie młodszej i 12 osób w grupie starszej). Trójka uczniów – Oliwia, Sebastian i Ania – jest z nami już od samego początku programu, czyli od pilotażowych zajęć, które prowadziliśmy między marcem a czerwcem 2016 roku. Jedenaścioro dzieci korzystało z naszych zajęć już drugi rok. Nasi uczniowie to podopieczni z placówek znajdujących się na terenie Pragi Północ (Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, Stowarzyszenie dla Rodzin, Stowarzyszenie Mierz Wysoko, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci).

W październiku zajęcia rozpoczęliśmy od egzaminu kompetencji, aby sprawdzić możliwości dzieciaków, zbadać ich potrzeby, a także na bieżąco śledzić ich postępy w nauce. Każdy z uczniów otrzymał informację zwrotną – szczegółową ocenę zadań, uwzględniającą poszczególne umiejętności – takie jak pisanie, słuchanie, czytanie i znajomość struktur gramatycznych. Podczas 112 godzin spotkań, które odbyły się przez cały rok, uczestnicy pracowali nad wzmocnieniem swoich kompetencji językowych. W tym roku uczniowie mieli także okazję korzystać z indywidualnych zajęć z lektorką, w ramach których pracowali nad wyrównywaniem zaległości szkolnych, a także przygotowaniem do testów, egzaminów i sprawdzianów. Łącznie odbyło się 28 godzin spotkań indywidualnych. Na koniec semestru uczniowie po raz drugi podeszli do egzaminu kompetencji, na tym samym poziomie co na początku roku.

Wyniki testów pokazują, że w okresie dziewięciu miesięcy nauki uczniowie znacznie poszerzyli zasób słownictwa, a także zyskali umiejętność zastosowania, nie zawsze prostych, struktur gramatycznych.
Udało się także poprawić zdolności komunikacyjne. Wyniki wszystkich uczniów uległy znacznej poprawie, niekiedy nawet o kilkadziesiąt procent! Pomimo trudnego, wymagającego testu uczniowie osiągnęli bardzo wysokie, wręcz zdumiewające wyniki, które przysporzyły mi wielkich powodów do dumy 🙂 Co najważniejsze, dzieciaki uwierzyły w swoje możliwości, zdobyły ogromną motywację do nauki i zaczęły stawiać sobie coraz wyższe cele
.” – tak wyniki egzaminu podsumowała Ola, lektorka, która od początku programu prowadzi zajęcia z uczestnikami.

Dodatkowym elementem, który wprowadziliśmy w tym sezonie były sobotnie eventy, przygotowywane we współpracy z wolontariuszami warszawskiej American School. W czasie spotkań, uczniowie mieli okazję poznać kulturę krajów anglojęzycznych, poszerzyć swoje zdolności komunikacyjne w języku angielskim, a także, co najważniejsze wzmocnić dotąd istniejące oraz nawiązać nowe przyjaźni. Zorganizowaliśmy m.in. poranek z grami w języku angielskim, śniadanie w stylu angielskim, wycieczkę po Starówce połączonej z poznawaniem przyjezdnych turystów.

Zwieńczeniem wysiłków najlepszych, najbardziej systematycznych uczniów jest kilkudniowy wyjazd, który odbędzie się w okresie wakacyjnym i będzie stanowił doskonałą okazję do wykorzystania nabytej wiedzy w praktyce.

Szkoła Językowa w sezonie 2017/2018 w liczbach to:

  • 112 godzin zegarowych zajęć
  • 28 godzin indywidualnych zajęć z lektorką
  • 20 uczniów
  • 3 sobotnie spotkania integracyjne oraz rozwijające umiejętności uczestników

Szkoła Językowa jest jednym z głównych programów realizowanych przez Fundację Legii, dlatego zaplanowana jest jej kontynuacja w nadchodzącym roku szkolnym 2018/2019.

Program jest finansowany ze środków Fundacji. Jeśli chcielibyście wesprzeć nasze działania zachęcamy do dobrowolnych wpłat na nasze konto TU. Z góry serdecznie dziękujemy! 🙂

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO