Kibice Legii wspólnie przeciwko białaczce! Kolejny raz powiększamy bazę dawców szpiku!

Kibice Legii wspólnie przeciwko białaczce! Kolejny raz powiększamy bazę dawców szpiku!
Data publikacji: 2017-07-04
Autor:
Autor zdjęć:
Podczas meczu o Superpuchar Polski w dniu 7 lipca, w którym Legia Warszawa zmierzy się z Arką Gdynia na Stadionie Miejskim Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych do bazy Fundacji DKMS.

Kolejny już raz Fundacja Legii oraz Legia Warszawa wspólnie z Fundacją DKMS prowadzić będzie rejestrację potencjalnych Dawców na trybunach stadionu Legii. W przeprowadzonych już akcjach, do bazy dołączyło ponad 1200 kibiców warszawskiej drużyny. Jeszcze bardziej cieszy nas informacja, że już 4 osoby z grona zarejestrowanych przy Łazienkowskiej 3, podarowały szansę na nowe życie pacjentowi cierpiącemu na nowotwór krwi oddając swoje komórki macierzyste lub szpik kostny. Gorąco wierzymy, że i tym razem uda się powiększyć bazę o kolejne osoby.

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na nowotwór krwi. Pośród chorób dziecięcych nowotwór krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Każdy kibic może być ratunkiem i jedynym lekiem dla potrzebującej osoby! Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 28 milionów potencjalnych Dawców szpiku, ale nadal nie wszyscy Pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy jest w najlepszym wypadku jak  1:20 000, a czasem nawet 1 do kilku milionów! Im więcej osób się zarejestruje tym więcej szans na uratowanie życia chorym cierpiącym na nowotwory krwi. To właśnie Ty możesz być ratunkiem i jedynym lekiem dla potrzebującej osoby!

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 125 000 (maj 2017) potencjalnych dawców szpiku, a już 4 194 (maj 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO