GRAJMY RAZEM O ŻYCIE DLA MAŁGOSI I MIŁOSZA!

GRAJMY RAZEM O ŻYCIE DLA MAŁGOSI I MIŁOSZA!
Data publikacji: 2017-05-15
Autor: Legia Warszawa
Autor zdjęć:
Już 17 maja podczas meczu z Lechem Poznań (godz. 20.30) odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych do bazy Fundacji DKMS. Dedykowana jest dwójce dzieci z Warszawy: 6-letniej Małgosi i 9-letniemu Miłoszowi. Małgosia choruje na anemię aplastyczną, zaś Miłosz na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Oboje, aby żyć, potrzebują przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Fundacja Legii jest partnerem Fundacji DKMS w organizacji akcji.

ałgosia i Miłosz mieszkają z rodzicami w Warszawie. Obie rodziny połączyła walka o życie ukochanych dzieci. Mają jeden cel: powrót do zdrowia i normalnego dzieciństwa ich pociech. Jednak nie zrobią tego bez pomocy innych. Ostatnią szansą na uratowanie Małgosi i Miłosza jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Dlatego pokaż wsparcie, przyjdź i zarejestruj się jako potencjalny Dawca. Pomożesz? Bo możesz – masz to w genach!

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na nowotwór krwi. Pośród chorób dziecięcych nowotwór krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Każdy kibic Legii może być ratunkiem i jedynym lekiem dla potrzebującej osoby! Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 28 milionów potencjalnych Dawców szpiku, ale nadal nie wszyscy Pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy jest w najlepszym wypadku jak  1:20 000, a czasem nawet 1 do kilku milionów! Im więcej osób się zarejestruje tym więcej szans na uratowanie życia chorym cierpiącym na nowotwory krwi. To właśnie Ty możesz być ratunkiem i jedynym lekiem dla potrzebującej osoby!

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 1 070 000 (luty 2017) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 888 (luty 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie

.PLAKAT - WARSZAWA WALCZY O MAŁGOSIĘ I MIŁOSZA

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO