AKCJA SPRZĄTANIA GROBÓW POWSTAŃCZYCH NA POWĄZKACH WOJSKOWYCH

AKCJA SPRZĄTANIA GROBÓW POWSTAŃCZYCH NA POWĄZKACH WOJSKOWYCH
Data publikacji: 2018-08-01
Autor: legia.com
Autor zdjęć: Jacek Prondzyński
W poniedziałek, dwa dni przed 74. Rocznicą Wybuchu Powstania Warszawskiego, zespół Fundacji Legii razem z zawodnikami Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa U16, uczcili pamięć powstańców warszawskich spoczywających na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Pomimo wysokiej temperatury na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach miała miejsce akcja sprzątania mogił uczestników Powstania Warszawskiego. Zawodnicy i członkowie Fundacji przez dwie godziny sprzątali groby powstańców warszawskich, w tym tych, którzy byli związani z Legią Warszawa: Henryka Czarnika – napastnika Legii Warszawa w latach 1934-1936, reprezentanta Polski, a po wojnie prezesa klubu Legia Warszawa, odtwórcy sekcji hokeja na lodzie Legii, żołnierza AK i dowódcy plutonu w Powstaniu Warszawskim oraz Mariana Pigłowskiego – obrońcy Legii Warszawa w latach 1928-1938, uczestnika kampanii wrześniowej, żołnierza podziemnej armii, członka AK, który walczył w Powstaniu Warszawskim.

Odwiedziliśmy również m.in. groby Batalionu „Zośka” oraz pomnik Gloria Victis, aby uczcić pamięć wszystkich żołnierzy Armii Krajowej poległych w czasie Powstania Warszawskiego.

Pamięć historyczna jest obowiązkiem każdego z nas. Pamiętajmy o uczestnikach Powstania Warszawskiego nie tylko 1 sierpnia.

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO