Akademia Samodzielności w Placówkach Wsparcia Dziennego

Akademia Samodzielności w Placówkach Wsparcia Dziennego
Data publikacji: 2016-11-23
Autor: Fundacja Legii
Autor zdjęć:
Po pozytywnym odbiorze pilotażowych zajęć z „Akademii Samodzielności”, które odbywały się w okresie letnim na stadionie Legii, ruszyły wykłady dla dzieci i młodzieży z warszawskich Placówek Wsparcia Dziennego.

logoProgram „Aklogo_asademia Samodzielności w Placówkach Wsparcia Dziennego” powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia Wspólne Podwórko, Akademii Samodzielności oraz Fundacji Legii. Jest to cykl warsztatów, których celem jest nauka samodzielności dzieci w wieku 6-18 lat poprzez:

  • dostarczenie dzieciom w różnym wieku niezbędnej wiedzy, która przygotuje ich na otaczające zagrożenia (np. relacje z obcymi dorosłymi osobami, zachowania w sytuacji zagrożeń klęskami żywiołowymi, zachowania w sytuacji zagrożeń terrorystycznych)
  • zwiększenie poczucia samodzielności w wykonywaniu prostych czynności dnia codziennego (np. zarządzanie własnym czasem) oraz radzenia sobie w sytuacjach potencjalnie stresowych dla dziecka (np. zgubienie się w mieście, zasłabnięcie dorosłej osoby w domu)
  • wzmocnienie w dziecku poczucia pewności siebie wynikającej z posiadanej wiedzy
  • nauka współpracy w grupie – także w sytuacjach zagrożenia

Warsztaty mają charakter praktyczny – dzieci w grupach realizują ćwiczenia opisane wcześniej przez prowadzącego.

Wśród poruszanych na zajęciach tematów znajdują się m.in.:

  1. Relacje z dorosłymi
  2. Zachowanie w sytuacjach skrajnych
  3. Pierwsza pomoc
  4. Wycieczka – podstawowe informacje (teoria i praktyka)
  5. Elementy survivalu

Cykl warsztatów uzupełniony został również elementami samoobrony.

Zajęcia odbywają się w trzech Placówkach Wsparcia Dziennego na terenie Warszawy. W programie biorą udział: Świetlica Ogniska Wychowawczego TPD oddział Praga – Południe przy ul. Grochowskiej 259A, Ognisko Grochów CWR przy ul. Rębkowskiej 1, Świetlica Socjoterapeutyczna Stowarzyszenia Wspólne Podwórko. W warsztatach brały również udział grupy podwórkowe prowadzone przez Stowarzyszenie CAL.

Łącznie w projekcie wzięło udział 87 dzieci w wieku 6-16 lat podzielonych na 4 grupy. Mamy nadzieję, że dzięki zdobytej wiedzy wspólnie przyczynimy się do wzmocnienia w nich poczucia pewności siebie oraz samodzielność.

Projekt jest finansowany ze środków m.st. Warszawy. 4cef5a2ac4a4c_o

Poniżej galeria zdjęć z warsztatów.

 

„Podobają Ci się nasze działania? Przekaż 1% podatku na Fundację Legii. Wspólnie bądźmy #GotowiDoPomocy”!

Jak przekazać 1% na Fundację Legii?

To proste. Wypełniając rozliczenie podatkowe PIT wystarczy wpisać w odpowiednim miejscu nr KRS naszej Fundacji: 0000312389. Przygotowaliśmy dla Was także ułatwienie – kreator rozliczeń, który automatycznie uzupełni pole 1% danymi Fundacji. Korzystając z kreatora rozliczeń decydujesz się wesprzeć Fundację Legii.
Dostępne są dwie wersje kreatora rozliczeń w wersji online button_2_200x135px
lub w wersji instalacyjnej button_1_200x135px

#GotowiDoPomocy

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO