Akademia i Fundacja Legii na grobach Powstańców

Akademia i Fundacja Legii na grobach Powstańców
Data publikacji: 2021-07-31
Autor:
Autor zdjęć:
Przedstawiciele Akademii Legii Warszawa i Fundacji Legii sprzątali powstańcze groby na Powązkach Wojskowych tuż przed 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Młodzi piłkarze Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa z rocznika U13 oraz przedstawiciele Fundacji Legii zadbali o groby legionistów biorących udział w heroicznym zrywie mieszkańców okupowanej stolicy: Henryka Czarnika, napastnika klubu w latach 1934-1936, reprezentanta Polski, a po wojnie prezesa klubu, odtwórcy sekcji hokeja na lodzie Legii, żołnierza AK i dowódcy plutonu w Powstaniu Warszawskim, oraz Mariana Pigłowskiego, obrońcę Wojskowych w latach 1928-1938, uczestnika kampanii wrześniowej, żołnierza armii podziemnej i członka AK, który walczył w Powstaniu Warszawskim.

Zdjęcie

Legijna młodzież posprzątała również zlokalizowane w centralnej części cmentarza groby członków słynnego batalionu „Zośka”, m.in. bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na Szaniec”: Jana Bytnara „Rudego”, Macieja Dawidowski „Alka” i Tadeusz Zawadzkiego „Zośki”. Znicze zapalono również na ziemnych grobach anonimowych uczestników Powstania, których tożsamości nie udało się ustalić oraz przy symbolicznym pomniku Gloria Victis. Na grobach pojawiły się symboliczne znicze w barwach Legia Warszawa oraz białe i czerwone goździki.

W kolejnych dniach hołd Powstańcom Warszawskim oddadzą delegacje klubu.

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO