Rowerowy Maj wystartował!

Data publikacji: 2019-05-06
Autor: Zarząd Dróg Miejskich
Autor zdjęć: Zarząd Dróg Miejskich
Fundacja Legii po raz czwarty wspiera kampanię Rowerowy Maj, organizowaną przez Zarząd Dróg Miejskich inicjatywę, promującą zdrowy i aktywny tryb życia. Dziś tysiące dzieci odbyło aktywne podróże do szkoły i przedszkola: na rowerach, hulajnogach lub rolkach. Poranny ruch wpływa pozytywnie na zdrowie i koncentrację, a także kształtuje dobre nawyki transportowe.

W tym roku w Rowerowym Maju bierze udział rekordowa liczba placówek: 229  – w tym 101 przedszkoli i 128 szkół; uczęszcza do nich blisko 86 tysięcy dzieci. Przedszkolaki biorą udział w kampanii po raz pierwszy!

Uczniowie i dzieci w przedszkolach przeszły przygotowanie do udziału w kampanii. Przeprowadzonych zostało kilka tysięcy warsztatów: w salach, na boiskach i ulicach. Podczas tych zajęć młodzi uczestnicy Rowerowego Maja przypominali sobie zasady i przepisy ruchu drogowego, rozmawiali o swojej drodze do szkoły czy przedszkola, nakręcali się pozytywnie na aktywność fizyczną i poznawali zasady kampanii. Uczniowie starszych klas, posiadający kartę rowerową, mieli też możliwość przećwiczenia swoich umiejętności w ruchu ulicznym. Część warsztatów jeszcze przed nami! Akcję edukacyjną będziemy kontynuować przez cały maj.

Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna. W tym roku bierze w niej udział prawie 50 miast i gmin. To największa kampania tego typu w Polsce, a być może w całej Europie! Jej celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej mobilności wśród dzieci. Zachęcamy, żeby we wszystkie majowe dni szkolne dotrzeć na lekcje i do przedszkoli aktywnie, to znaczy na rowerze, hulajnodze, rolkach, deskorolce. Za każdy dojazd nauczyciele rozdają dwie naklejki – jedną na plakat wiszący w klasie, drugą do swojego dzienniczka. Im więcej przejazdów, tym fajniejsze nagrody indywidualne i grupowe. Nie ma tu przegranych!

Jedną z nagród, przygotowanych przez Fundację Legii dla najaktywniejszych uczestników kampanii „Rowerowy Maj”, które zgromadziły najwięcej naklejek, jest zaproszenie na stadion przy Łazienkowskiej 3, połączone ze zwiedzaniem szatni i muzeum. Dla pozostałych, aktywnych uczniów przygotowaliśmy możliwość przyjścia za darmo na mecz Legii Warszawa w okresie wakacyjnym (lipiec − sierpień). Natomiast we wrześniu piłkarz naszego klubu przyjedzie w odwiedziny do najbardziej aktywnej klasy, a najaktywniejsze przedszkole odwiedzi Miś Kazek.

Dokładne wyniki w tym roku można śledzić od 7 maja na stronie rowerowymaj.eu