„No i jestem” - specjalna wystawa pamiątek Artura Boruca w Muzeum Legii

„No i jestem” - specjalna wystawa pamiątek Artura Boruca w Muzeum Legii
Data publikacji: 2020-09-09
Autor:
Autor zdjęć:
Zobacz wyjątkową ekspozycję w Muzeum Legii poświęconą Arturowi Borucowi, kultowemu bramkarzowi wśród kibiców Wojskowych, który wrócił na Łazienkowską po 15 latach.

Wyjątkowy piłkarz, wyjątkowa wystawa, którą już można podziwiać w Muzeum Legii. Kustosz placówki Wiktor Bołba systematycznie kolekcjonował oryginalne pamiątki i gadżety związane z Arturem Borucem podczas jego pierwszego okresu występów przy Łazienkowskiej, jak i 15-letniej kariery w najlepszych ligach Europy oraz bogatego stażu reprezentacyjnego. Wśród licznej i unikalnej kolekcji zlokalizowanej w muzealnej sali zaprezentowane są eksponaty o wyjątkowej wartości: bluza bramkarska Legii z mistrzowskiego sezonu 2001/2002, kiedy Boruc debiutował w drużynie z Łazienkowskiej i wywalczył swój pierwszy tytuł, trykoty wszystkich zarganicznych klubów, w których występował: Celtiku FC, ACF Fiorentiny, Southapmton FC i AFC Bournemouth oraz orygnalne proporce reprezentacji Polski. Na wszystkich pamiątkach znajduje się dedykacja i autograf jednego z najpopularniejszych polskich piłkarzy.

Zwiedzający mogą obejrzeć również korki, w których Boruc wystąpił w słynnym meczu z Widzewem Łódź w 2004 roku (zakończył się wynikiem 6:0, a jedną z bramek z rzutu karnego zdobył właśnie idol warszawskiej publiczności) oraz puchar przyznany dla najlepszego zawodnika sezonu 2003/2004 przez kibiców – czytelników tygodnika „Nasza Legia”. Wśród innych wyjątkowych gadżetów są opaska kapitańska z meczu Polska – Niemcy z 2014 roku (0:0) oraz kilkanaście koszulek reprezentacyjnych, rownież tych z Mistrzostw Swiata FIFA 2006 i Mistrzostw Europy UEFA 2008, czyli turniejów, w których Boruc okazał się najlepszym zawodnikiem polskiej kadry i spektakularnymi interwencjami podbił serca kibiców.

Zdjęcie

W specjalnie oprawionej gablocie został umieszczony strój reprezentacyjny z pożegnalnego, 65. meczu „Króla Artura” w biało-czerwonych barwach z listopada 2017 roku, kiedy ponad 50 tysięcy widzów żegnało go owacjami na PGE Narodowym, a pozostali kadrowicze utworzyli szpaler.

 

Wystawa „No i jestem” (jej tytuł odnosi się do pierwszych słów Artura Boruca wypowiedzianych po powrocie do Legii) to świetna propozycja dla młodszych i starszych kibiców, którzy chcą lepiej poznać karierę jednego z najbarwniejszych polskich piłkarzy ostatnich dwóch dekad.

Zdjęcie

Muzeum Legii jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 18:00. Zapraszamy!

Zdjęcie z galerii nr 1
FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO