Muzeum Legii: Legitymacja Józefa Gruszki trafiła do Warszawy

Muzeum Legii: Legitymacja Józefa Gruszki trafiła do Warszawy
Data publikacji: 2021-03-07
Autor:
Autor zdjęć:
Jak ciekawe i zawiłe potrafią być losy niektórych pamiątek, których docelową przystanią jest muzealna kolekcja, świadczy przykład ostatniego daru dla klubowego muzeum Legii Warszawa.

W ostatnich dniach dzięki uprzejmości dziennikarza Śląskiego oddziału Interii Sport Pawła Czado, do Muzeum Legii trafiła pamiątka po byłym piłkarzu Legii wywodzącym się z Lipin – Józefie Gruszce. Ofiarowaną pamiątką jest przepustka stała do prawa przebywania na terenie miasta Warszawy do godziny 21 szeregowego Jana Gruszki z okresu odbywania służby wojskowej w Ośrodku Sportowym WKS Legia w latach 1961-1963.

Zdjęcie

– Pamiątka, którą do naszego muzeum przekazał redaktor Paweł Czado, trafiła dzięki zaangażowaniu dziennikarza Przeglądu Sportowego, Łukasza Olkowicza, który wytropił ją na Twitterze, i niezwłocznie dał mi znać. Oczywiście wyraziłem chęć nabycia cennej dla naszej placówki pamiątki i Łukasz skontaktował się w tej sprawie z Pawłem. Potem sprawy potoczyły się bardzo szybko. Paweł stwierdził, że tak naprawdę miejscem dla takiej pamiątki jest klubowe muzeum, i po konsultacji z rodziną Józefa Gruszki postanowił pamiątkę przekazać nieodpłatnie. Pawłowi i Łukaszowi chciałbym wyrazić swoją wdzięczność i jeszcze raz dziękuję za podarowanie tak osobistego dokumentu po byłym sportowcu Legii – powiedział kustosz Muzeum Legii Wiktor Bołba.

Zdjęcie

Józef Gruszka (na dolnym zdjęciu pierwszy z lewej) urodzony w Lipinach, na przełomie lat 50. należał do najbardziej uzdolnionych piłkarzy młodego pokolenia na Śląsku. W latach 1961-1963 odbywał służbę wojskową w WKS Legia Warszawa. W tym czasie w pierwszej drużynie Legii zdołał rozegrać sześć meczów i strzelić jedną bramkę. Po zakończeniu przygody z Legią przeniósł się do BKS Bielsko-Biała i tam w roku 1970 zakończył sportową karierę.

Zdjęcie

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO