Good morning Budapest! Relacja z wyjazdu uczestników Szkoły Językowej

Good morning Budapest! Relacja z wyjazdu uczestników Szkoły Językowej
Data publikacji: 2017-08-21
Autor: Fundacja Legii
Autor zdjęć:
Aby docenić trud i wysiłek najwytrwalszych uczniów Szkoły językowej, w czasie letnich wakacji zorganizowaliśmy pięciodniowy obóz językowy w Budapeszcie. Celem wyjazdu było wykorzystanie dotychczasowo nabytej wiedzy i umiejętności w praktyce.

 

Projekt Szkoły językowej na Pradze Północ realizowany jest od kwietnia 2016 roku. Cotygodniowe spotkania dzieci i młodzieży z lektorem są dla uczestników zupełnie bezpłatne i cieszą się ich dużym uznaniem. Cały opis programu można znaleźć w tym artykule.

W nagrodę za dobrą naukę, część uczestników wyjechała na pięciodniową wycieczkę do Budapesztu. Oprócz poznawania uroków miasta, prowadzone były zajęcia z lektorką, a także gry i zabawy integracyjne w języku angielskim. Część dzieciaków po raz pierwszy wyjechała za granicę, a dla większości z nich byłoby to nieosiągalne bez wsparcia otrzymanego z zewnątrz.

Wyjazd bardzo korzystnie wpłynął na rozwój umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim. Mimo początkowych trudności, podopieczni szybko uporali się z barierą językową i z coraz większą swobodą posługiwali się językiem angielskim w codziennej komunikacji. Owiane grozą rozmowy z obsługą hotelową, zamawianie w restauracji wybranych potraw, czy wymiana zdań w czasie drobnych zakupów stały się okazją do wykorzystania nabytej wiedzy oraz umiejętności, przysparzając powodów do dumy i zadowolenia. Kolejne sukcesy dodawały otuchy, podnosiły wiarę we własne możliwości, a także motywowały do zdobywania dalszej wiedzy. Podopieczni na własnej skórze przekonali się, że język obcy, oprócz narzędzia codziennej komunikacji, umożliwia poznanie niezwykle barwnych ludzi i kultur całego świata. Odkryli, że dzięki podróżom mogą w odmienny sposób postrzegać codzienną rzeczywistość. Wspólne, urozmaicone formy spędzania czasu pozwoliły uczniom zapomnieć o codziennych problemach, a także korzystnie wpłynęły na rozwój umiejętności społecznych. Zbiór indywidualności, skupionych w hermetycznych środowiskach przerodził się w niezwykle barwną i zintegrowaną grupę, w której każdy, niezależnie od wieku, może liczyć na wsparcie oraz szacunek.

 

Tak wyjazd podsumowali uczestnicy:

Ania: „Dzięki obozowi miałam możliwość zobaczenia innego kraju, zwiedziłam nowe miejsca i poznałam nowych ludzi. Podszlifowałam mój angielski i bardzo miło spędziłam te urodziny i ten czas. Najbardziej podobała mi się wycieczka pod parlament i jazda starym metrem. Fajne było to, że mogłam spróbować nowych potraw. Dziękuje bardzo wszystkim!”

Julia: „Dzięki wyjazdowi do Budapesztu doznałam nowych, niecodziennych i wspaniałych chwil, głównie poznałam historię tego wspaniałego kraju, jak i również zwiedziłam ważne miejsca. Poznałam tradycyjne węgierskie jedzenie, które jest nawet podobne do polskich dań ????. Język angielski był dobrą formą na komunikację jak i na naukę nowych słów. Również poznałam ciekawych ludzi w grupie, z którą wyjechałam, wieczory integracyjne były super. Warto wyjechać na taki wyjazd jest to dobra forma nauki poznawania kultury ????.”

Kacper: „Dzięki wyjazdowi do Budapesztu poznałem nowe i smaczne dania tradycyjne i nie tylko. Mogłem się otworzyć na język angielski poprzez zadania, które zmuszały nas do komunikowania się z innymi ludźmi w obcym języku. Spędziłem miło czas z uczestnikami wyjazdu, a także miałem lepszą szansę ich poznać. Dziękuje, że mogłem wziąć udział w wyjeździe ????.”

Poniżej znajduje się krótki opis jak dokładnie przebiegał pobyt grupy w stolicy Węgier.

 

BUDAPESZT 2018

Plan wyjazdu został ustalony wspólnie z uczestnikami. W poniedziałek 24 lipca o godzinie 7:30 uczestnicy spotkali się na Dworcu Wileńskim, skąd rozpoczęli wspólną podróż. Po wylądowaniu na lotnisku im. Ferenca Liszta, grupa udała się do miejsca zakwaterowania. W godzinach popołudniowy rozpoczęło się zwiedzanie stolicy Węgier – spacer dzielnicą żydowską, zwiedzanie Synagogi, przejazd zabytkową linią metra do stacji Hosok Tere, spacer po Varosliget oraz oglądanie fasady zamku Vajdahunyad.

Podczas wyjazdu nie mogło obejść się bez piłkarskich akcentów. Drugiego dnia pobytu młodzież wybrała się na wycieczkę po stadionie Groupama Arena, siedziby najbardziej utytułowanej węgierskiej drużyny- Ferencvárosi TC. Następnie odbyła się wycieczka do ogrodu zoologicznego. Tam uczestnicy zostali podzieleni na grupy, którym przydzielono zadania mające na celu ćwiczenie umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim (zebranie informacji na temat popularnych zwierząt domowych, a także dzikich zwierząt występujących na terenie Węgier).

Po obiedzie grupa wyruszyła na dalsze zwiedzanie- spacer brzegiem Dunaju: Pomnik Ofiar Pamięci Holokaustu – Buty na brzegu Dunaju, Parlament, German Occupation Memorial.

Trzeciego dnia uczestnicy udali się z wizytą do Hali Targowej. Tam również mieli do wykonania zadania których celem było doskonalanie umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim- zebranie informacji na temat typowych węgierskich potraw oraz celebrowania wspólnych posiłków. Popołudniu grupa udała się na spacer Vali utc- najsłynniejszym deptakiem Budapesztu, a następnie na wycieczkę do Aquaparku. Czwartego dnia uczestnicy wspinali się na wzgórze zamkowe, gdzie musieli porozmawiać z innymi turystami na temat zabytków. Po zwiedzaniu wzgórza odbył się spacer Mostem Łańcuchowym, a następnie wizyta na Budapest Eye– podziwianie panoramy miasta.

W piątek, po śniadaniu, grupa wyruszyła na lotnisko, a stamtąd w drogę powrotną do Warszawy, gdzie została odebrana przez opiekunów.

 

Cieszymy się, że wyjazd sprawił dzieciakom taką radość. A przed nami kolejny rok szkolny i kolejne wyzwania językowe! 🙂

FUNDACJA JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO