AUDIODESKRYPCJA

Piłka nożna jest pasją milionów ludzi na całym świecie. W gronie tym są również osoby, które nie mogą w pełni cieszyć się oglądaniem popisów piłkarzy, ale nie przeszkadza im to we wspieraniu ulubionej drużyny i przeżywaniu emocji towarzyszących meczom. Aby zapewnić kibicom niedowidzącym możliwość jeszcze pełniejszego uczestniczenia w widowiskach sportowych, Legia Warszawa zaoferowała im dostęp do specjalnego komentarza meczowego opisującego wydarzenia na boisku – tzw. audiodeskrypcji.

Dzięki tego typu usłudze fani, którzy mają problemy ze wzrokiem, mogą chociaż oczyma wyobraźni „zobaczyć” to co dzieje się na murawie. Taki komentarz jest bardzo specyficzny i różni się mocno od tego, który możemy usłyszeć na co dzień w telewizji i radio.

Partnerem projektu jest Fundacja na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji „Katarynka”, a spotkania relacjonują dziennikarze radia TOK FM – Kamil Rutkowski i Michał Janczura.
Na stadion należy zabrać ze sobą telefon komórkowy z zestawem słuchawkowym, za pomocą którego możliwy będzie odbiór sygnału i słuchanie komentarza (częstotliwość 95 FM).

Osoby niewidome bądź niedowidzące, które nie są zainteresowane karnetem na cały sezon, mogą zgłaszać chęć udziału w konkretnym wydarzeniu wysyłając zgłoszenie na adres mailowy [email protected] maksymalnie na dzień przed meczem do godz. 17:00, załączając kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz podając numer karty kibica – swój oraz ewentualnie opiekuna.

Więcej na temat audiodeskrypcji można przeczytać w newsie w tym miejscu.